Aktuálne sme svedkami situácie, ktorú isto každý postrehol, že prináša ťažko predvídateľné počasie. Dokonca už aj maďarskí meteorológovia čelia výpovediam, lebo kvôli nim museli zrušiť plánované oslavy 😀 Okrem toho, že tradične majú modely problém so vzduchovými hmotami, ktoré prichádzajú od juhu a východu, tak sa pripojil k tomu zvlnený studený front.

Zvlnený front (alebo frontálna vlna) je porucha, ktorá prebieha pozdĺž studeného frontu a spomaľuje jeho postup, čo často prináša dlhšie obdobie vlhkého počasia. Teplé, studené a oklúzne fronty tvoria hranicu medzi rôznymi vzduchovými masami. Sú spojené s oblasťou nízkeho tlaku a prinášajú oblačnosť, dážď a zmeny teploty.

Frontálna vlna na studenom fronte je označená ako úsek s teplým frontom

Ako teda vzniká táto frontálna porucha? V štandardnej tlakovej depresii prichádza najprv teplý front, po ktorom nasleduje studený front. Pri prechode studeného frontu vidíme zväčša vyjasňovanie oblohy a pokles teploty. Niekedy atmosféra spôsobí poruchu pozdĺž studeného frontu, čo spôsobí jeho zalomenie a oneskorenie normálneho vyčistenia. Toto sa nazýva „frontálna vlna“ a je označená na mape počasia ako menší úsek teplého frontu pozdĺž dlhšieho studeného frontu. Namiesto rozjasnenia oblohy skončíme s dlhotrvajúcim vlhkým počasím, ktoré sa častokrát zastaví na orografických prekážkach (pohoria). Pekné video s popisom zvlneného studeného frontu je vo videu:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Mohlo by Vás zaujímať