About

Volám sa Miroslav Žiak, bývame s rodinkou v Tatranskej Lomnici. Pracujem ako profesionálny meteorológ pre zahraničnú energetickú spoločnosť. Vyštudoval som Prírodovedeckú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave na Katedre fyzickej geografie a geoekológie. Mojím zameraním bola geomorfológia, meteorológia a klimatológia. V rámci týchto špecializácii som pokračoval na doktorandskom štúdiu v odbore Fyzická geografia, geoekológia a geoinformatika. Svoju vedeckú činnosť som venoval výskumu vysokohorského prostredia, predovšetkým snehu a lavín. Na univerzite som prednášal na témy prírodnej hrozby a rizika v krajine (extrémneho prejavu počasia). V rámci hlbokého osobného záujmu o zaľadnenie vo Vysokých Tatrách, som participoval na zbere vzoriek pri datovaní posledného zaľadnenia. Okrem toho som v rámci Písomnej práce k dizertačnej skúške porovnával chronostratigrafické členenia kvartéru Tatier so svetovými vzorkami Grónskeho a Antarktického ľadovcového štítu, ale aj so vzorkami fosílnych organizmov Foraminifera. V roku 2015 vyšiel najväčší Atlas Tatier, na ktorom pracoval medzinárodný tím odborníkov. Mal som tú česť v ňom vypracovať samostatnú kapitolu. Spolupracoval som s viacerými expedíciami v Himalájach ako meteorológ. Získal som oprávnenie Medzinárodného horského sprievodcu UIMLA, ktoré by som rád využil na odovzdávanie poznatkov zo svojej vedeckej, ale aj horskej oblasti záujmu. Všetky aktivity realizujeme prostredníctvom cestovnej kancelárie Avalanche Office, s.r.o. Veľmi populárne sú naše treky do Nepálu a Pakistanu. Ponuku zájazdov nájdete na stránke Trekfellows.sk. V rámci poplularizácie vedeckých výsledkov som poskytol viacero rozhovorov a vystúpení v rôznych médiach:

RTVS – Relácia Experiment, téma: Tajomstvá ukryté v ľade: https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/15377/302879

RTVS – Televíkend reportáž z nášho lavínového kurzu

Denník N – Topenie ľadovcov zrýchľuje aj nedostatok snehobielej farby. V Taliansku ich preto prikrývajú plachtami, hovorí meteorológ. Rovnaký rozhovor ako podcast.

RTVS – Televíkend, prechod Kysuckými vrchmi (3 diely): 1. diel, 2. diel, 3. diel.

Rádio Regina, relácia Panoráma

Denník NV lavíne máte na prežitie 15 minút. Stratiť vedomie je fajn, ušetríte vzduch

Žilinský večerníkMeteorológ Miroslav Žiak: Budeme asi potrebovať silné facky od prírody, aby sa začali robiť ráznejšie kroky

Tlačová správa TASR k búrkam

Rádio Slovensko – Dobré ráno SlovenskoO lavínach a lavínových kurzoch s Petrou Bernasovskou

V prípade akýchkoľvek otázok ma môžete kontaktovať na: info@avalanche.sk, prípadne 0949208209.

Adresa prevádzky: Avalanche.sk, Nový Smokovec 24, 062 01, Vysoké Tatry

Fakturačné údaje: Avalanche Office s. r. o., Gaštanová 46 010 07 Žilina, IČO: 54495245, DIČ: 2121692958