About

Volám sa Miroslav Žiak, bývame s rodinkou v Tatranskej Lomnici. Pracujem ako profesionálny meteorológ pre zahraničnú energetickú spoločnosť. Vyštudoval som Prírodovedeckú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave na Katedre fyzickej geografie a geoekológie. Mojím zameraním bola geomorfológia, meteorológia a klimatológia. V rámci týchto špecializácii som pokračoval na doktorandskom štúdiu v odbore Fyzická geografia, geoekológia a geoinformatika. Svoju vedeckú činnosť som venoval výskumu vysokohorského prostredia, predovšetkým snehu a lavín. Na univerzite som prednášal na témy prírodnej hrozby a rizika v krajine (extrémneho prejavu počasia). V rámci hlbokého osobného záujmu o zaľadnenie vo Vysokých Tatrách, som participoval na zbere vzoriek pri datovaní posledného zaľadnenia. Okrem toho som v rámci Písomnej práce k dizertačnej skúške porovnával chronostratigrafické členenia kvartéru Tatier so svetovými vzorkami Grónskeho a Antarktického ľadovcového štítu, ale aj so vzorkami fosílnych organizmov Foraminifera. V roku 2015 vyšiel najväčší Atlas Tatier, na ktorom pracoval medzinárodný tím odborníkov. Mal som tú česť v ňom vypracovať samostatnú kapitolu. Spolupracoval som s viacerými expedíciami v Himalájach ako meteorológ. Získal som oprávnenie Medzinárodného horského sprievodcu UIMLA, ktoré by som rád využil na odovzdávanie poznatkov zo svojej vedeckej, ale aj horskej oblasti záujmu. Všetky aktivity realizujeme v rámci cestovnej kancelárie Avalanche Office, s.r.o. V rámci poplularizácie vedeckých výsledkov som poskytol viacero rozhovorov a vystúpení v rôznych médiach:

RTVS – Relácia Experiment, téma: Tajomstvá ukryté v ľade: https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/15377/302879

RTVS – Televíkend reportáž z nášho lavínového kurzu

Denník N – Topenie ľadovcov zrýchľuje aj nedostatok snehobielej farby. V Taliansku ich preto prikrývajú plachtami, hovorí meteorológ. Rovnaký rozhovor ako podcast.

RTVS – Televíkend, prechod Kysuckými vrchmi (3 diely): 1. diel, 2. diel, 3. diel.

Rádio Regina, relácia Panoráma

Denník NV lavíne máte na prežitie 15 minút. Stratiť vedomie je fajn, ušetríte vzduch

Žilinský večerníkMeteorológ Miroslav Žiak: Budeme asi potrebovať silné facky od prírody, aby sa začali robiť ráznejšie kroky

Tlačová správa TASR k búrkam

V prípade akýchkoľvek otázok ma môžete kontaktovať na: info@avalanche.sk, prípadne 0949208209.

Adresa prevádzky: Avalanche.sk, Nový Smokovec 24, 062 01, Vysoké Tatry

Fakturačné údaje: Avalanche Office s. r. o., Gaštanová 46 010 07 Žilina, IČO: 54495245, DIČ: 2121692958