Lavínové kurzy

Lavínový kurz pod vedením profesionálneho horského vodcu UIAGM s 25 ročnými skúsenosťami s organizáciou lavínových kurzov a mladým vedeckým pracovníkom, medzinárodným horským sprievodcom UIMLA, ktorý je autorom lavínovej mapy Slovenska a Poľska. S lvínovými kurzami máme najdlhšie skúsenosti na Slovensku. Naše kurzy majú každoročne najviac absolventov a ponúkame alternatívy pre začiatočníkov, ale aj pokročilých. Prihláste sa ešte dnes, lebo miesta sa rýchlo míňajú.

Cena:

Základný lavínový kurz ….. 160€ (2 noci)

Rozšírený lavínovo-skialpový kurz ….. 180€ (3 noci)

Rozšírený (alpský) lavínovo-skialpový kurz ….. 250€ (3 noci)

Jednodňový lavínovo-skialpový kurz s online prednáškou ….. 100€

* Za kurzy sa platí záloha 50€, zvyšok sa dopláca počas kurzu.

Termíny kurzov pre zimu 2022/23 budú zverejnené v septembri. Konať sa budú počas všetkých víkendov od polovice decembra, do konca marca. V prípade skoršej rezervácie ma kontaktujte: info@avalanche.sk


Lavínový kurz je určený pre všetkých, ktorí sa chcú bezpečne, s radosťou a plnohodnotne pohybovať po horách. Koncipovaný je pre všetky vekové kategórie. Program kurzu spája teoretické prednášky s prezentáciou najnovších poznatkov z výskumu snehovej pokrývky, počasia, reliéfu a samozrejme lavín. Prítomné sú ukážky mapovania lavínovej ohrozenosti s aplikáciou na konkrétne svahy.

 Na kurze sa napríklad dozvieme sa ako vzniká sneh, kedy je stabilný, kedy sú vhodné podmienky na lyžovanie, ako si overím, či sú konkrétne svahy stabilné. Ako rozoznám dutinovú inovať od firnu a hranatozrnného snehu. Čo potrebujem mať vždy so sebou, keď sa vyberiem v zime lyžovať mimo zjazdovky. Ako správne narábať s potrebným vybavením…

Okrem teoretickej prípravy si v teréne vykonáme praktické ukážky. Tá začína zhotovením kompletnej profesionálnej lavínovej (alpskej) sondy. Zistíme druhové zloženie snehu, tvrdosti snehu, zmeriame teplotu v jednotlivých vrstvách, vlhkosť snehu… Ďalej si vykonáme praktické testy stability snehu (kompresný test, rozšírený kompresný test, Rutschblock test). Naučíme sa vyhľadávať zasypaného pomocou lavínového prístroja, sondy a zistíme koľko trvá vykopanie človeka z lavíny. Povieme si a ukážeme poskytnutie prvej pomoci. Medzinárodný horský vodca a profesionálny člen horskej záchrannej služby nám predvedie zásady prežitia v horách. Vykopeme si spoločne núdzový záhrab zo snehu, kde sa dá v prípade nepriaznivého počasia alebo zranenia prečkať noc. Predvedieme si záchranu v náročnom vysokohorskom teréne a naučíme sa vyvarovať základným chybám pri pohybe na horách. Povieme si, ako si správne naplánovať túru a vyhodnotíme počasie na základe meteorologických faktorov a fyzikálnych modelov.

Večerný program je venovaný opäť teoretickým poznatkom z lavínovej problematiky. Premietajú sa ukážky lavínových svahov na Slovensku, opakujú sa vedomosti získané počas dňa a pripravená je nočná hra s vyhľadávacími prístrojmi. Okrem toho je čas a priestor pre kultúrno-spoločenské aktivity. Program je veľmi bohatý a celý prebieha v nádhernom vysokohorskom prostredí Vysokých Tatier, alebo Malej Fatry. ubytovanie je zabezpečené na horských chatách, kde nie je nikdy núdza o spoločenský život a zábavu.

Program kurzu:

Piatok:

19:00-22:00 – večera, stretnutie, privítanie, zoznámenie a základné informácie o kurze

Sobota:

7.00 – 8.00 budíček, hygiena, raňajky, kávička, čaj …

8.00 – 10.00 blok teoretických prednášok

10.00 – 12.00 presun do vysokohorského prostredia (bližšie info bude upresnené, v závislosti od termínu kurzu)

12.00 – 16.00 blok praktických ukážok – analýza snehovej pokrývky, testy stability a základy práce s lavínovým prístrojom

16.00 – 17.00 večera, oddych

17.00 – 19.00 práca s lavínovým prístrojom, sondovanie, kopanie

19.00 – 21.00 prednáška o počasí a plánovaní túry

Nedeľa:

7.00 – 8.00 budíček, raňajky, kávička

8.00 – 10.00 precvičovanie získaných zručností

10.00 – 11.00 ukážky lanovej techniky potrebnej pri zimnej vysokohorskej turistike

11.00 – 13.00 komplexná lavínová záchrana – vyhľadávanie, sondovanie, kopanie zasypaného

Rozšírený lavínovo-skialpový kurz je určený pre všetkých, ktorí už absolvovali základný lavínový kurz (prípadne majú základné skúsenosti a vedomosti) a radi by si zdokonalili zručnosti priamo v teréne pod dohľadom odborníkov. Tento kurz prebieha na severnej strane Tatier a je o jeden deň dlhší, ako základný kurz. Ubytovanie bude v Tatranskej Javorine a vysokohorskej chate v poľských Tatrách. V sezóne 2019/20 sme zabezpečili ubytovanie na vysokohorskej chate Roztoki, odkiaľ máme skvelé východiskové možnosti do Doliny Pięciu Stawów Polskich a k Morskému oku – najväčšiemu tatranskému plesu. Kurz začína v piatok, kedy si zopakujeme základné informácie z lavínovej problematiky. Ráno vyrazíme do terénu, kde absolvujeme dvojdenné túry, na ktorých okrem krásnej panorámy (Slováci sa budú cítiť ako v Alpách :), nezabudnuteľných zážitkov, si precvičíme  metodiku lavínovej problematiky. Nebude chýbať ani nácvik prvej pomoci, improvizovanej záchrany v horách a kultúrne večerné posedenie. Kurz je určený pre menší počet účastníkov, preto je aj cena vyššia oproti základnému kurzu.

Neváhajte a prihláste sa na jeden z naších kurzov čím skôr, lebo miesta sa veľmi rýchlo obsadzujú. Ak by ste mali záujem, môžete si prečítať, čo o nás napísal Denník N: https://dennikn.sk/355897/lavine-mate-prezitie-patnast-minut/

Pozor AKCIA! Pre všetkých absolventov našich letných alebo zimných kurzov zľava 20€ na ktorýkoľvek ďalší kurz. Stačí uviesť v poznámke termín kurzu, ktorý ste u nás absolvovali.

Prihláška na lavínový kurz tu:

Po vyplnení objednávky a zaplatení zálohy 50€, Vám pošleme e-mail s detailami kurzu a budeme Vás informovať o ďalších krokoch. Záloha bude vratná, najneskôr 3 týždne pred začiatkom kurzu. V prípade zrušenia kurzu v súvislosti s vírusom Covid (alebo iného dôvodu zo strany organizátora), bude záloha vrátená v plnej výške. Po vzájomnej dohode je možná aj zmena termínu, v prípade neočakávaných udalostí zo strany klienta. Ubytovanie si hradí každý účastník samostatne, s možnosťou polpenzie. Zatiaľ si polpenziu rezervovalo na minulých kurzoch asi 99% účastníkov. Je to dobré najmä z hľadiska plynulosti jednotlivých blokov. Rezerváciu ubytovania na chate zabezpečujeme my. Ak nemáte lavínový set (prístroj, sonda a lopatka), požičiame Vám za akciovú cenu (15€/set na celý kurz) z našej požičovne. Viac informácií na miroziak@gmail.com, alebo 0949 208 209.

Veľmi častým a obľúbeným spôsobom prihlásenia sa na kurz je vo forme darčekového poukazu pre Vašich drahých. Nekupujte zbytočnosti, ktorých už má každý dostatok. Darujte radšej bezpečnosť a nezabudnuteľný zážitok v jednom. Pošlem Vám emailom poukaz (s menom a prípadným venovaním), ktorý potom darujete či už na sviatok, alebo pod stromček: