Lavínové kurzy

Lavínový kurz pod vedením profesionálneho horského vodcu UIAGM s 30 ročnými skúsenosťami s organizáciou lavínových kurzov a vedeckým pracovníkom, meteorológom a medzinárodným horským sprievodcom UIMLA, ktorý je autorom lavínovej mapy Slovenska a Poľska. S lavínovými kurzami máme najdlhšie skúsenosti na Slovensku. Naše kurzy majú každoročne najviac absolventov a ponúkame alternatívy pre začiatočníkov, ale aj pokročilých. Prihláste sa ešte dnes, lebo miesta sa rýchlo míňajú.

Cena:

Základný lavínový kurz ….. 180€ (2 noci)

Pokročilý (praktický) lavínový kurz ….. 180€ (2 noci)

Pokročilý (alpský) lavínový kurz ….. 220€ (3 noci)

* Za kurzy sa platí záloha 50€, zvyšok sa dopláca počas kurzu.

Termíny 2023/2024:

12.1.-14.1.2024 – Skalnatá chata (základný lavínový kurz)

19.1.-22.1.2024 – Pokročilý (praktický) alpský lavínový kurz (Švajčiarsko)

2.2.-4.2.2024 – Tatranská Javorina – Poľské Tatry (základný lavínový kurz)

9.2.-11.2.2024 – Zamkovského chata (základný lavínový kurz)

16.2.-18.2.2024 – Zamkovského chata (pokročilý, praktický lavínový kurz)

23.2.-25.2.2024 – Zamkovského chata (základný lavínový kurz)

8.3.-10.3.2024 – Tatranská Javorina – Poľské Tatry (pokročilý, praktický lavínový kurz)

Prihlásiť sa môžete v tomto formulári:

  Termín:

  Prihláška bude odoslaná až po zaplatení 50€ zálohy pomocou platobnej karty. Na platbu budete presmerovaní, po kliknutí na Odoslať:

  Prihláška je záväzná po zaplatení zálohy (prípadne celého kurzu). Ďalšie inštrukcie Vám prídu na email.


  Pokročilý (alpský) lavínový kurz je programovo podobný pokročilému kurzu na Slovensku a Poľsku, len sa uskutoční v alpskej oblasti. Túto zimu to bude oblasť vo švajčiarskych Alpách, v slávnej skialpovej oblasti Silvretta. Počas skialpových túr si precvičíme lavínové zručností. Cena za kurz je 220€ a k tomu sa pripočíta cena za ubytovanie a dopravu. Doprava je možná individuálna, v prípade záujmu zabezpečíme spoločnú. Ubytovanie máme zabezpečené v nádhernom Hoteli Smart v dedinke Samnaun. Cena ubytovania s raňajkami na 3 noci je 330€.

  Pokročilý (praktický) lavínový kurz je určený pre ľudí, čo už absolvovali základný lavínový kurz a chcú si svoje znalosti a zručnosti opäť precvičiť. Kurz je orientovaný viac prakticky, ale nechýba tam ani teória. Často sa ma pýtajú ľudia, či si majú vybrať tento typ kurzu, ak sú na horách skúsenejší. Odporúčam aj tak najskôr absolvovať základný kurzy, pretože je tam väčší priestor na získanie teoretických vedomostí.

  Lavínový kurz je určený pre všetkých, ktorí sa chcú bezpečne, s radosťou a plnohodnotne pohybovať po horách. Koncipovaný je pre všetky vekové kategórie. Program kurzu spája teoretické prednášky s prezentáciou najnovších poznatkov z výskumu snehovej pokrývky, počasia, reliéfu a samozrejme lavín. Prítomné sú ukážky mapovania lavínovej ohrozenosti s aplikáciou na konkrétne svahy.
   Na kurze sa napríklad dozvieme sa ako vzniká sneh, kedy je stabilný, kedy sú vhodné podmienky na lyžovanie, ako si overím, či sú konkrétne svahy stabilné. Ako rozoznám dutinovú inovať od firnu a hranatozrnného snehu. Čo potrebujem mať vždy so sebou, keď sa vyberiem v zime lyžovať mimo zjazdovky. Ako správne narábať s potrebným vybavením…

  Okrem teoretickej prípravy si v teréne vykonáme praktické ukážky. Tá začína zhotovením kompletnej profesionálnej lavínovej (alpskej) sondy. Zistíme druhové zloženie snehu, tvrdosti snehu, zmeriame teplotu v jednotlivých vrstvách, vlhkosť snehu… Ďalej si vykonáme praktické testy stability snehu (kompresný test, rozšírený kompresný test, Rutschblock test). Naučíme sa vyhľadávať zasypaného pomocou lavínového prístroja, sondy a zistíme koľko trvá vykopanie človeka z lavíny. Povieme si a ukážeme poskytnutie prvej pomoci. Medzinárodný horský vodca a profesionálny člen horskej záchrannej služby nám predvedie zásady prežitia v horách. Vykopeme si spoločne núdzový záhrab zo snehu, kde sa dá v prípade nepriaznivého počasia alebo zranenia prečkať noc. Predvedieme si záchranu v náročnom vysokohorskom teréne a naučíme sa vyvarovať základným chybám pri pohybe na horách. Povieme si, ako si správne naplánovať túru a vyhodnotíme počasie na základe meteorologických faktorov a fyzikálnych modelov.
  Večerný program je venovaný opäť teoretickým poznatkom z lavínovej problematiky. Premietajú sa ukážky lavínových svahov na Slovensku, opakujú sa vedomosti získané počas dňa a pripravená je nočná hra s vyhľadávacími prístrojmi. Okrem toho je čas a priestor pre kultúrno-spoločenské aktivity. Program je veľmi bohatý a celý prebieha v nádhernom vysokohorskom prostredí Vysokých Tatier, alebo v Alpách. Ubytovanie je zabezpečené na horských chatách, kde nie je nikdy núdza o spoločenský život a zábavu. Program upravujeme podľa typu ubytovania a možnosťami prezentácií.

  Program kurzu:

  Piatok:

  19:00-22:00 – večera, stretnutie, privítanie, zoznámenie a základné informácie o kurze

  Sobota:

  7.00 – 8.00 budíček, hygiena, raňajky, kávička, čaj …

  8.00 – 10.00 blok teoretických prednášok

  10.00 – 12.00 presun do vysokohorského prostredia (bližšie info bude upresnené, v závislosti od termínu kurzu)

  12.00 – 16.00 blok praktických ukážok – analýza snehovej pokrývky, testy stability a základy práce s lavínovým prístrojom

  16.00 – 17.00 večera, oddych

  17.00 – 19.00 práca s lavínovým prístrojom, sondovanie, kopanie

  19.00 – 21.00 prednáška o počasí a plánovaní túry

  Nedeľa:

  7.00 – 8.00 budíček, raňajky, kávička

  8.00 – 10.00 precvičovanie získaných zručností

  10.00 – 11.00 ukážky lanovej techniky potrebnej pri zimnej vysokohorskej turistike

  11.00 – 13.00 komplexná lavínová záchrana – vyhľadávanie, sondovanie, kopanie zasypaného

  Neváhajte a prihláste sa na jeden z našich kurzov čím skôr, lebo miesta sa veľmi rýchlo obsadzujú. Ak by ste mali záujem, môžete si prečítať, prípadne pozrieť niektoré z mojich verejných aktivít:

  RTVS – Relácia Experiment, téma: Tajomstvá ukryté v ľade: https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/15377/302879

  RTVS – Televíkend reportáž z nášho lavínového kurzu

  Denník N – Topenie ľadovcov zrýchľuje aj nedostatok snehobielej farby. V Taliansku ich preto prikrývajú plachtami, hovorí meteorológ. Rovnaký rozhovor ako podcast.

  RTVS – Televíkend, prechod Kysuckými vrchmi (3 diely): 1. diel, 2. diel, 3. diel.

  Rádio Regina, relácia Panoráma

  Denník NV lavíne máte na prežitie 15 minút. Stratiť vedomie je fajn, ušetríte vzduch

  Žilinský večerníkMeteorológ Miroslav Žiak: Budeme asi potrebovať silné facky od prírody, aby sa začali robiť ráznejšie kroky

  Tlačová správa TASR k búrkam

  Po vyplnení objednávky a zaplatení zálohy 50€, Vám pošleme e-mail s detailami kurzu a budeme Vás informovať o ďalších krokoch. Záloha bude vratná, najneskôr 3 týždne pred začiatkom kurzu. V prípade neočakávaných udalostí zo strany klienta (zrušenia kurzu), je po vzájomnej dohode možná aj zmena termínu. Ubytovanie si hradí každý účastník samostatne, s možnosťou polpenzie. Zatiaľ si polpenziu rezervovalo na minulých kurzoch asi 99% účastníkov. Je to dobré najmä z hľadiska plynulosti jednotlivých blokov. Rezerváciu ubytovania na chate zabezpečujeme my. V prípade, že ste prihlásený na lavínový kurz v Tatranskej Javorine, cena za noc je 18€ (vo vlastnom spacáku 15€). Na tomto kurze zabezpečujeme aj stravu, cena je 20€/deň (je to vlastne plná penzia, lebo môžete jesť kedykoľvek 🙂 Ak nemáte lavínový set (prístroj, sonda a lopatka), požičiame Vám za akciovú cenu (20€/set na celý kurz) z našej požičovne. Viac informácií na miroziak@gmail.com, alebo 0949 208 209.

  Veľmi častým a obľúbeným spôsobom prihlásenia sa na kurz je vo forme darčekového poukazu pre Vašich drahých. Nekupujte zbytočnosti, ktorých už má každý dostatok. Darujte radšej bezpečnosť a nezabudnuteľný zážitok v jednom. Pošlem Vám emailom poukaz (s menom a prípadným venovaním), ktorý potom darujete či už na sviatok, alebo pod stromček: