Výskumný model, nie lavínová predpoveď. Platí výhradne oficiálna lavínová predpoveď Strediska lavínovej prevencie HZS – laviny.sk.

Prehľad pohorí

PohorieNový sneh (cm)
dnes · včera · 3 dni
Výška snehu (cm)
medián v 3 pásmach
Teplota
vysoké polohy
Vietor
smer, max.
Lavínový potenciál
odtrhové zóny ≥ 40
Vysoké a Belianske Tatry0 · 1 · 3
nad 1800 m
6 · 12 · 13
od 1300 · 1700 · 2100 m
−5 °CSV
do 11 m/s
nízky
2 % plochy
Západné Tatry0 · 0 · 1
nad 1700 m
2 · 8 · 13
od 1100 · 1500 · 1900 m
−4 °CSV
do 10 m/s
nízky
< 1 % plochy
Nízke Tatry0 · 1 · 1
nad 1600 m
0 · 0 · 3
od 1000 · 1400 · 1700 m
−3 °CSV
do 13 m/s
nízky
< 1 % plochy
Malá Fatra0 · 0 · 0
nad 1300 m
0 · 0 · 2
od 800 · 1100 · 1400 m
−2 °CV
do 11 m/s
nízky
< 1 % plochy
Veľká Fatra0 · 1 · 1
nad 1300 m
0 · 0 · 0
od 800 · 1100 · 1400 m
−1 °CV
do 8 m/s
nízky
< 1 % plochy
Medián modelu; teplota a vietor vo vysokých polohách daného pohoria (hranica v stĺpci nového snehu), vietor = prevládajúci smer a 90. percentil max. hodinovej rýchlosti; pásma výšky snehu od uvedenej výšky.

Vysoké a Belianske Tatry

Včera (3. 11.) pripadlo nad 1800 m v mediáne 1 cm nového snehu, za posledné 3 dni (1. 11. – 3. 11.) 3 cm. Na dnes model ďalšie sneženie neočakáva. Priemerná denná teplota v týchto polohách vychádza dnes na -5 °C, prevláda severovýchodné prúdenie, maximálna hodinová rýchlosť vetra na exponovaných miestach okolo 11 m/s. Snehom je pokrytých 49 % modelovanej oblasti; výška snehu (medián) 1300–1700 m 6 cm, 1700–2100 m 12 cm, 2100–2700 m 13 cm.

Model v odtrhových zónach neukazuje významný potenciál žiadneho typu lavín (index ≥ 40 má menej ako 5 % plochy).

Výhľad na 3 dni podľa predpovede Open-Meteo: nad 1800 m spolu asi 0 cm nového snehu, denné teploty -5 až -2 °C. Súbor 91 ensemble scenárov (ECMWF ENS 51, ICON-EU-EPS 40) je jednotný: takmer všetky počítajú nad 1800 m za 3 dni s menej ako 3 cm nového snehu. Priemerná teplota v najteplejší deň: −6 až −2 °C. Istota predpovede: vysoká.

Porovnanie meteorologických modelov (model Snow GIS prepočítaný z rovnakého stavu snehovej pokrývky s predpoveďou 5 modelov): nový sneh nad 1800 m za 3 dni – ALADIN 0 cm, ICON 0 cm, ECMWF 0 cm, GFS 0 cm, AROME 0 cm. Vážený priemer podľa overenia modelov 0 cm (rozpätie 0–0 cm), zhoda modelov: vysoká.

Doskové laviny: podiel odtrhových zón s indexom ≥ 40 (%)

m n.m.SSVVJVJJZZSZ
25002062805646224
24005638394027142
23005202328197
220016161061
210047532
200024222
1900221
1800
Celkovo 1,9 % odtrhových zón ≥ 40, 1,2 % ≥ 60. Odtrhové zóny = sklon 30–55° nad hornou hranicou lesa (aproximácia výškou).
ModelVáha5. 11.6. 11.7. 11.Spolu (cm)Teplota (°C)Doskové laviny ≥ 40Voľný sneh ≥ 40Mokré laviny ≥ 40
ALADIN28 %0000−5 až −22 %0 %0 %
ICON17 %0000−3 až −12 %0 %1 %
ECMWF19 %0000−4 až −22 %0 %0 %
GFS15 %0000−6 až −42 %0 %0 %
AROME21 %0000−4 až −22 %0 %0 %
Vážený priemer–0000−4 až −22 %0 %0 %
Porovnanie meteorologických modelov: nový sneh nad 1800 m (cm, medián modelu po dňoch), teplota vo vysokých polohách a najvyšší podiel odtrhových zón s indexom ≥ 40 v nasledujúcich 3 dňoch. Každý riadok je model Snow GIS prepočítaný z rovnakého stavu snehovej pokrývky s predpoveďou daného modelu; váhy podľa overenia zrážok voči staniciam IMGW Kasprowy Wierch a Hala Gąsienicowa (zimy 2024–26).

Podľa radaru SHMÚ: zrážky a nový sneh od 2. 11. 7:00 do 3. 11. 7:00

Pohorie1300–1700 m1700–2100 mnad 2100 m
Vysoké a Belianske Tatry1,0 mm · 1,0 cm (miestami 1,8 cm)1,2 mm · 1,4 cm (miestami 2,5 cm)0,9 mm · 1,1 cm (miestami 1,7 cm)
Západné Tatry1,3 mm · 1,4 cm (miestami 2,3 cm)1,7 mm · 2,0 cm (miestami 3,0 cm)1,6 mm · 1,8 cm (miestami 2,8 cm)
Nízke Tatry1,9 mm · 1,7 cm (miestami 3,0 cm)1,1 mm · 1,0 cm (miestami 1,6 cm)–
Malá Fatra0,3 mm · 0,3 cm (miestami 0,7 cm)––
Veľká Fatra0,6 mm · 0,5 cm (miestami 0,9 cm)––
Pozorovanie, nie predpoveď: radarový kompozit SHMÚ doladený podľa automatických zrážkomerov SHMÚ, skupenstvo a hustota nového snehu podľa teploty zo Snow GIS. Priemer výškového pásma, „miestami“ = 90. percentil. Zrážkomery v zime pri vetre zachytia menej snehu, preto ide skôr o spodný odhad; do výpočtu modelu zatiaľ nevstupuje.
Priblíženie: Ctrl + koliesko myši alebo +/− (na mobile dvoma prstami) · kliknutím na pohorie sa priblíži jeho centrálna časť
104070100Index lavínového potenciálu v odtrhových zónachDosah lavín z odtrhových zón s indexom ≥ 40 · tmavšia = vyššia rýchlosť (odhad)
Kliknutím na pohorie sa priblíži jeho centrálna časť, tlačidlo ⌂ vráti pohľad na všetky pohoria. Percentá na tlačidlách = podiel odtrhových zón s indexom ≥ 40 vo všetkých 5 pohoriach.
Model Snow GIS 4. 11. 2026 · 5 lavínových pohorí · 25 m · výskumný model, nie lavínová predpoveď – platí laviny.sk
Mapy lavínového potenciálu (doskové laviny, laviny z voľného snehu a mokré laviny) podľa modelu Snow GIS.
Mapy lavínového potenciálu (doskové laviny, laviny z voľného snehu a mokré laviny) podľa modelu Snow GIS.
Ružice: podiel odtrhových zón s indexom ≥ 40 podľa nadmorskej výšky a orientácie svahu.
Ružice: podiel odtrhových zón s indexom ≥ 40 podľa nadmorskej výšky a orientácie svahu.

Lokality s najvyšším potenciálom (doskové laviny)

LokalitaSneh (cm)Nový sneh 72 h (cm)Doskové laviny ≥ 40Orientácie a výškaOstatné problémy
Gerlachovský štít1119 %východné, južné a juhozápadné od ~2077 mVoľný sneh 0 % · Mokré laviny 0 %
Kotlový štít1008 %východné, južné a juhovýchodné od ~2003 mVoľný sneh 0 % · Mokré laviny 0 %
Zadný Gerlach918 %východné, južné a juhozápadné od ~1995 mVoľný sneh 0 % · Mokré laviny 0 %
Lavínový štít817 %východné, južné a juhozápadné od ~1995 mVoľný sneh 0 % · Mokré laviny 0 %
Baranie rohy1627 %východné, južné a juhozápadné od ~2135 mVoľný sneh 0 % · Mokré laviny 0 %
Poľský hrebeň1117 %východné, južné a juhozápadné od ~1993 mVoľný sneh 0 % · Mokré laviny 0 %
Kežmarský štít1327 %juhovýchodné a východné od ~1916 mVoľný sneh 0 % · Mokré laviny 0 %
Bradavica917 %južné, juhozápadné a východné od ~2032 mVoľný sneh 0 % · Mokré laviny 0 %
Okruh 1 km okolo lokality; percentá = podiel odtrhových zón s indexom ≥ 40.
Výška snehu a nový sneh za 72 hodín.
Výška snehu a nový sneh za 72 hodín.
Vývoj výšky snehu (medián podľa nadmorskej výšky) a podiel odtrhových zón s indexom ≥ 40; posledných 30 dní a predpoveď.
Vývoj výšky snehu (medián podľa nadmorskej výšky) a podiel odtrhových zón s indexom ≥ 40; posledných 30 dní a predpoveď.

Západné Tatry

Včera (3. 11.) pripadlo nad 1700 m v mediáne 0 cm nového snehu, za posledné 3 dni (1. 11. – 3. 11.) 1 cm. Na dnes model ďalšie sneženie neočakáva. Priemerná denná teplota v týchto polohách vychádza dnes na -4 °C, prevláda severovýchodné prúdenie, maximálna hodinová rýchlosť vetra na exponovaných miestach okolo 10 m/s. Snehom je pokrytých 36 % modelovanej oblasti; výška snehu (medián) 1100–1500 m 2 cm, 1500–1900 m 8 cm, 1900–2300 m 13 cm.

Model v odtrhových zónach neukazuje významný potenciál žiadneho typu lavín (index ≥ 40 má menej ako 5 % plochy).

Výhľad na 3 dni podľa predpovede Open-Meteo: nad 1700 m spolu asi 0 cm nového snehu, denné teploty -4 až -2 °C. Súbor 91 ensemble scenárov (ECMWF ENS 51, ICON-EU-EPS 40) je jednotný: takmer všetky počítajú nad 1700 m za 3 dni s menej ako 3 cm nového snehu. Priemerná teplota v najteplejší deň: −3 až −1 °C. Istota predpovede: vysoká.

Doskové laviny: podiel odtrhových zón s indexom ≥ 40 (%)

m n.m.SSVVJVJJZZSZ
210023833139
200028761
1900322
180021
1700
Celkovo 0,5 % odtrhových zón ≥ 40, 0,2 % ≥ 60. Odtrhové zóny = sklon 30–55° nad hornou hranicou lesa (aproximácia výškou).
Západné Tatry: výška snehu a hlavný lavínový problém podľa modelu Snow GIS.
Západné Tatry: výška snehu a hlavný lavínový problém podľa modelu Snow GIS.

Nízke Tatry

Včera (3. 11.) pripadlo nad 1600 m v mediáne 1 cm nového snehu, za posledné 3 dni (1. 11. – 3. 11.) 1 cm. Na dnes model ďalšie sneženie neočakáva. Priemerná denná teplota v týchto polohách vychádza dnes na -3 °C, prevláda severovýchodné prúdenie, maximálna hodinová rýchlosť vetra na exponovaných miestach okolo 13 m/s. Snehom je pokrytých 10 % modelovanej oblasti; výška snehu (medián) 1000–1400 m 0 cm, 1400–1700 m 0 cm, 1700–2100 m 3 cm.

Model v odtrhových zónach neukazuje významný potenciál žiadneho typu lavín (index ≥ 40 má menej ako 5 % plochy).

Výhľad na 3 dni podľa predpovede Open-Meteo: nad 1600 m spolu asi 0 cm nového snehu, denné teploty -3 až -2 °C. Súbor 91 ensemble scenárov (ECMWF ENS 51, ICON-EU-EPS 40) je jednotný: takmer všetky počítajú nad 1600 m za 3 dni s menej ako 3 cm nového snehu. Priemerná teplota v najteplejší deň: −4 až −1 °C. Istota predpovede: vysoká.

Doskové laviny: podiel odtrhových zón s indexom ≥ 40 (%)

Žiadna kombinácia výšky a orientácie nemá aspoň 1 % odtrhových zón s indexom ≥ 40.

Celkovo 0,0 % odtrhových zón ≥ 40, 0,0 % ≥ 60. Odtrhové zóny = sklon 30–55° nad hornou hranicou lesa (aproximácia výškou).
Nízke Tatry: výška snehu a hlavný lavínový problém podľa modelu Snow GIS.
Nízke Tatry: výška snehu a hlavný lavínový problém podľa modelu Snow GIS.

Malá Fatra

Včera (3. 11.) pripadlo nad 1300 m v mediáne 0 cm nového snehu, za posledné 3 dni (1. 11. – 3. 11.) 0 cm. Na dnes model ďalšie sneženie neočakáva. Priemerná denná teplota v týchto polohách vychádza dnes na -2 °C, prevláda východné prúdenie, maximálna hodinová rýchlosť vetra na exponovaných miestach okolo 11 m/s. Snehom je pokrytých 1 % modelovanej oblasti; výška snehu (medián) 800–1100 m 0 cm, 1100–1400 m 0 cm, 1400–1750 m 2 cm.

Model v odtrhových zónach neukazuje významný potenciál žiadneho typu lavín (index ≥ 40 má menej ako 5 % plochy).

Výhľad na 3 dni podľa predpovede Open-Meteo: nad 1300 m spolu asi 0 cm nového snehu, denné teploty -4 až -1 °C. Súbor 91 ensemble scenárov (ECMWF ENS 51, ICON-EU-EPS 40) je jednotný: takmer všetky počítajú nad 1300 m za 3 dni s menej ako 3 cm nového snehu. Priemerná teplota v najteplejší deň: −2 až −0 °C. Istota predpovede: vysoká.

Doskové laviny: podiel odtrhových zón s indexom ≥ 40 (%)

Žiadna kombinácia výšky a orientácie nemá aspoň 1 % odtrhových zón s indexom ≥ 40.

Celkovo 0,0 % odtrhových zón ≥ 40, 0,0 % ≥ 60. Odtrhové zóny = sklon 30–55° nad hornou hranicou lesa (aproximácia výškou).
Malá Fatra: výška snehu a hlavný lavínový problém podľa modelu Snow GIS.
Malá Fatra: výška snehu a hlavný lavínový problém podľa modelu Snow GIS.

Veľká Fatra

Včera (3. 11.) pripadlo nad 1300 m v mediáne 1 cm nového snehu, za posledné 3 dni (1. 11. – 3. 11.) 1 cm. Na dnes model ďalšie sneženie neočakáva. Priemerná denná teplota v týchto polohách vychádza dnes na -1 °C, prevláda východné prúdenie, maximálna hodinová rýchlosť vetra na exponovaných miestach okolo 8 m/s. Snehom je pokrytých 0 % modelovanej oblasti; výška snehu (medián) 800–1100 m 0 cm, 1100–1400 m 0 cm, 1400–1650 m 0 cm.

Model v odtrhových zónach neukazuje významný potenciál žiadneho typu lavín (index ≥ 40 má menej ako 5 % plochy).

Výhľad na 3 dni podľa predpovede Open-Meteo: nad 1300 m spolu asi 0 cm nového snehu, denné teploty -2 až -1 °C. Súbor 91 ensemble scenárov (ECMWF ENS 51, ICON-EU-EPS 40) je jednotný: takmer všetky počítajú nad 1300 m za 3 dni s menej ako 3 cm nového snehu. Priemerná teplota v najteplejší deň: −2 až −0 °C. Istota predpovede: vysoká.

Doskové laviny: podiel odtrhových zón s indexom ≥ 40 (%)

Žiadna kombinácia výšky a orientácie nemá aspoň 1 % odtrhových zón s indexom ≥ 40.

Celkovo 0,0 % odtrhových zón ≥ 40, 0,0 % ≥ 60. Odtrhové zóny = sklon 30–55° nad hornou hranicou lesa (aproximácia výškou).
Veľká Fatra: výška snehu a hlavný lavínový problém podľa modelu Snow GIS.
Veľká Fatra: výška snehu a hlavný lavínový problém podľa modelu Snow GIS.

Metodika

Distribuovaný model snehovej pokrývky Snow GIS (25 m, hodinový krok) – akumulácia, topenie, transport snehu vetrom a gravitačné presuny. Indexy 0–100 sú odvodené z modelu a terénu (odtrhové zóny so sklonom 30–55° nad hornou hranicou lesa), nie sú kalibrované na pozorované laviny a nie sú stupnicou nebezpečenstva EAWS. Meteorologické dáta: Open-Meteo.com (CC BY 4.0), model ALADIN ČHMÚ 2 km (ďalej vo výhľade ECMWF IFS); vo Vysokých Tatrách výšková korekcia zrážok na hrebeňoch (overená na Lomnickom štíte); pozorované zrážky a nový sneh: radarový kompozit SHMÚ doladený podľa zrážkomerov SHMÚ (CC BY 4.0); porovnanie modelov: Snow GIS prepočítaný z dnešného stavu snehovej pokrývky aj s predpoveďou ICON (DWD), ECMWF IFS, GFS (NOAA) a AROME (GeoSphere Austria), vážený podľa overenia zrážok na staniciach IMGW; výškový model: DMR 5.0 ÚGKK SR (letecké laserové skenovanie 2018), poľská strana Tatier NMT GUGiK.

Upozornenia e-mailom Pošleme vám e-mail, keď model ukáže zhoršenie situácie.

Mohlo by Vás zaujímať