Výskumný model, nie lavínová predpoveď. Platí výhradne oficiálna lavínová predpoveď Strediska lavínovej prevencie HZS – laviny.sk.
Prehľad pohorí
| Pohorie | Nový sneh 24 h / 72 h (cm) | Výška snehu, medián (cm) | Teplota | Vietor | Hlavný problém (podiel odtrhových zón ≥ 40) |
|---|---|---|---|---|---|
| Vysoké a Belianske Tatry | 15 / 15 (nad 1800 m) | 1300–1700: 10 · 1700–2100: 17 · 2100–2700: 18 | −5 °C | severný, do 16 m/s | Voľný sneh 14 % |
| Západné Tatry | 14 / 15 (nad 1700 m) | 1100–1500: 7 · 1500–1900: 15 · 1900–2300: 21 | −3 °C | severný, do 18 m/s | bez významného potenciálu |
| Nízke Tatry | 2 / 3 (nad 1600 m) | 1000–1400: 0 · 1400–1700: 1 · 1700–2100: 4 | −3 °C | severný, do 13 m/s | bez významného potenciálu |
| Malá Fatra | 2 / 2 (nad 1300 m) | 800–1100: 0 · 1100–1400: 1 · 1400–1750: 3 | −1 °C | severný, do 9 m/s | bez významného potenciálu |
| Veľká Fatra | 1 / 1 (nad 1300 m) | 800–1100: 0 · 1100–1400: 0 · 1400–1650: 1 | 0 °C | severný, do 9 m/s | bez významného potenciálu |
Vysoké a Belianske Tatry
Za posledných 24 hodín pripadlo nad 1800 m v mediáne 15 cm nového snehu, za 3 dni 15 cm. Priemerná denná teplota v týchto polohách bola -5 °C, prevládalo severné prúdenie, maximálna hodinová rýchlosť vetra na exponovaných miestach okolo 16 m/s. Snehom je pokrytých 70 % modelovanej oblasti; výška snehu (medián) 1300–1700 m 10 cm, 1700–2100 m 17 cm, 2100–2700 m 18 cm.
Hlavným problémom je potenciál lavín z voľného snehu nad približne 2400 m, najmä na južných, juhovýchodných a juhozápadných svahoch – čerstvý voľný sneh v extrémne strmom teréne. Index ≥ 40 má 14 % odtrhových zón, ≥ 60 až 7 % (oproti včerajšku viac).
Z odtrhových zón s indexom ≥ 40 leží 22 % v žľaboch a úžľabinách – terénnych pascách, kde aj malá lavína môže mať vážne následky (strhnutie a pád cez skalné stupne, hlboké nahromadenie snehu).
Očakávaná veľkosť lavín: prevažne malé (EAWS 1) – zostali by v rámci odtrhových polí (desiatky metrov). Hlavné riziko je strhnutie a pád v strmom teréne a v žľaboch, nie zasypanie na dne doliny.
Výhľad na 3 dni podľa predpovede Open-Meteo: nad 1800 m spolu asi 4 cm nového snehu, denné teploty -6 až -4 °C. Najvyšší modelový potenciál vychádza na 1. 11. 2026 – lavín z voľného snehu (16 % odtrhových zón ≥ 40). Súbor 91 ensemble scenárov (ECMWF ENS 51, ICON-EU-EPS 40) dáva nad 1800 m za 3 dni 0–8 cm nového snehu (medián 2 cm). Priemerná teplota v najteplejší deň: −7 až −4 °C. Istota predpovede: stredná.


Lokality s najvyšším potenciálom (voľný sneh)
| Lokalita | Sneh (cm) | Nový sneh 72 h (cm) | Voľný sneh ≥ 40 | Orientácie a výška | Ostatné problémy |
|---|---|---|---|---|---|
| Kotlový štít | 18 | 19 | 48 % | východné a juhozápadné od ~1869 m | Doskové laviny 8 % · Mokré laviny 0 % |
| Gerlachovský štít | 20 | 20 | 44 % | východné, juhozápadné a juhovýchodné od ~1937 m | Doskové laviny 9 % · Mokré laviny 0 % |
| Téryho chata | 19 | 22 | 43 % | južné, juhovýchodné a juhozápadné od ~1765 m | Doskové laviny 3 % · Mokré laviny 0 % |
| Lomnický štít | 19 | 21 | 39 % | južné, juhozápadné a juhovýchodné od ~1765 m | Doskové laviny 5 % · Mokré laviny 0 % |
| Priečne sedlo | 25 | 24 | 38 % | juhozápadné, východné a južné od ~1871 m | Doskové laviny 5 % · Mokré laviny 0 % |
| Lomnické sedlo | 17 | 20 | 37 % | južné, juhozápadné a juhovýchodné od ~1765 m | Doskové laviny 2 % · Mokré laviny 0 % |
| Sliezsky dom | 15 | 19 | 37 % | juhozápadné a východné od ~1688 m | Doskové laviny 2 % · Mokré laviny 0 % |
| Pyšný štít | 20 | 22 | 37 % | južné, juhovýchodné a juhozápadné od ~1779 m | Doskové laviny 5 % · Mokré laviny 0 % |


Západné Tatry
Za posledných 24 hodín pripadlo nad 1700 m v mediáne 14 cm nového snehu, za 3 dni 15 cm. Priemerná denná teplota v týchto polohách bola -3 °C, prevládalo severné prúdenie, maximálna hodinová rýchlosť vetra na exponovaných miestach okolo 18 m/s. Snehom je pokrytých 63 % modelovanej oblasti; výška snehu (medián) 1100–1500 m 7 cm, 1500–1900 m 15 cm, 1900–2300 m 21 cm.
Model v odtrhových zónach neukazuje významný potenciál žiadneho typu lavín (index ≥ 40 má menej ako 5 % plochy).
Výhľad na 3 dni podľa predpovede Open-Meteo: nad 1700 m spolu asi 2 cm nového snehu, denné teploty -4 až -3 °C. Súbor 91 ensemble scenárov (ECMWF ENS 51, ICON-EU-EPS 40) dáva nad 1700 m za 3 dni 0–4 cm nového snehu (medián 0 cm). Priemerná teplota v najteplejší deň: −5 až −3 °C. Istota predpovede: stredná.

Nízke Tatry
Za posledných 24 hodín pripadlo nad 1600 m v mediáne 2 cm nového snehu, za 3 dni 3 cm. Priemerná denná teplota v týchto polohách bola -3 °C, prevládalo severné prúdenie, maximálna hodinová rýchlosť vetra na exponovaných miestach okolo 13 m/s. Snehom je pokrytých 3 % modelovanej oblasti; výška snehu (medián) 1000–1400 m 0 cm, 1400–1700 m 1 cm, 1700–2100 m 4 cm.
Model v odtrhových zónach neukazuje významný potenciál žiadneho typu lavín (index ≥ 40 má menej ako 5 % plochy).
Výhľad na 3 dni podľa predpovede Open-Meteo: nad 1600 m spolu asi 3 cm nového snehu, denné teploty -4 až -1 °C. Súbor 91 ensemble scenárov (ECMWF ENS 51, ICON-EU-EPS 40) dáva nad 1600 m za 3 dni 0–3 cm nového snehu (medián 0 cm). Priemerná teplota v najteplejší deň: −3 až −2 °C. Istota predpovede: vysoká.

Malá Fatra
Za posledných 24 hodín pripadlo nad 1300 m v mediáne 2 cm nového snehu, za 3 dni 2 cm. Priemerná denná teplota v týchto polohách bola -1 °C, prevládalo severné prúdenie, maximálna hodinová rýchlosť vetra na exponovaných miestach okolo 9 m/s. Snehom je pokrytých 1 % modelovanej oblasti; výška snehu (medián) 800–1100 m 0 cm, 1100–1400 m 1 cm, 1400–1750 m 3 cm.
Model v odtrhových zónach neukazuje významný potenciál žiadneho typu lavín (index ≥ 40 má menej ako 5 % plochy).
Výhľad na 3 dni podľa predpovede Open-Meteo: nad 1300 m spolu asi 1 cm nového snehu, denné teploty -2 až -1 °C. Súbor 91 ensemble scenárov (ECMWF ENS 51, ICON-EU-EPS 40) je jednotný: takmer všetky počítajú nad 1300 m za 3 dni s menej ako 3 cm nového snehu. Priemerná teplota v najteplejší deň: −1 až 1 °C. Istota predpovede: vysoká.

Veľká Fatra
Za posledných 24 hodín pripadlo nad 1300 m v mediáne 1 cm nového snehu, za 3 dni 1 cm. Priemerná denná teplota v týchto polohách bola -0 °C, prevládalo severné prúdenie, maximálna hodinová rýchlosť vetra na exponovaných miestach okolo 9 m/s. Snehom je pokrytých 0 % modelovanej oblasti; výška snehu (medián) 800–1100 m 0 cm, 1100–1400 m 0 cm, 1400–1650 m 1 cm.
Model v odtrhových zónach neukazuje významný potenciál žiadneho typu lavín (index ≥ 40 má menej ako 5 % plochy).
Výhľad na 3 dni podľa predpovede Open-Meteo: nad 1300 m spolu asi 2 cm nového snehu, denné teploty -2 až 0 °C. Súbor 91 ensemble scenárov (ECMWF ENS 51, ICON-EU-EPS 40) dáva nad 1300 m za 3 dni 0–4 cm nového snehu (medián 0 cm). Priemerná teplota v najteplejší deň: −2 až −1 °C. Istota predpovede: vysoká.

Metodika
Distribuovaný model snehovej pokrývky Snow GIS (25 m, hodinový krok) – akumulácia, topenie, transport snehu vetrom a gravitačné presuny. Indexy 0–100 sú odvodené z modelu a terénu (odtrhové zóny so sklonom 30–55° nad hornou hranicou lesa), nie sú kalibrované na pozorované laviny a nie sú stupnicou nebezpečenstva EAWS. Meteorologické dáta: Open-Meteo.com (CC BY 4.0), model ALADIN ČHMÚ 2 km (ďalej vo výhľade ECMWF IFS); výškový model: DMR 5.0 ÚGKK SR (letecké laserové skenovanie 2018), poľská strana Tatier NMT GUGiK.