Výskumný model, nie lavínová predpoveď. Platí výhradne oficiálna lavínová predpoveď Strediska lavínovej prevencie HZS – laviny.sk.
Prehľad pohorí
| Pohorie | Nový sneh včera / 3 dni / dnes (cm) | Výška snehu, medián (cm) | Teplota | Vietor | Hlavný problém (podiel odtrhových zón ≥ 40) |
|---|---|---|---|---|---|
| Vysoké a Belianske Tatry | 2 / 14 / 0 (nad 1800 m) | 1300–1700: 8 · 1700–2100: 13 · 2100–2700: 12 | −4 °C | severovýchodný, do 8 m/s | Voľný sneh 12 % |
| Západné Tatry | 1 / 11 / 0 (nad 1700 m) | 1100–1500: 3 · 1500–1900: 10 · 1900–2300: 14 | −4 °C | severovýchodný, do 6 m/s | bez významného potenciálu |
| Nízke Tatry | 0 / 2 / 0 (nad 1600 m) | 1000–1400: 0 · 1400–1700: 0 · 1700–2100: 3 | −2 °C | severovýchodný, do 10 m/s | bez významného potenciálu |
| Malá Fatra | 0 / 3 / 0 (nad 1300 m) | 800–1100: 0 · 1100–1400: 0 · 1400–1750: 2 | −1 °C | východný, do 8 m/s | bez významného potenciálu |
| Veľká Fatra | 0 / 1 / 0 (nad 1300 m) | 800–1100: 0 · 1100–1400: 0 · 1400–1650: 0 | 0 °C | východný, do 7 m/s | bez významného potenciálu |
Vysoké a Belianske Tatry
Včera (1. 11.) pripadlo nad 1800 m v mediáne 2 cm nového snehu, za posledné 3 dni (30. 10. – 1. 11.) 14 cm. Na dnes model ďalšie sneženie neočakáva. Priemerná denná teplota v týchto polohách vychádza dnes na -4 °C, prevláda severovýchodné prúdenie, maximálna hodinová rýchlosť vetra na exponovaných miestach okolo 8 m/s. Snehom je pokrytých 50 % modelovanej oblasti; výška snehu (medián) 1300–1700 m 8 cm, 1700–2100 m 13 cm, 2100–2700 m 12 cm.
Hlavným problémom je potenciál lavín z voľného snehu nad približne 2400 m, najmä na južných, juhovýchodných a juhozápadných svahoch – čerstvý voľný sneh v extrémne strmom teréne. Index ≥ 40 má 12 % odtrhových zón, ≥ 60 až 6 %.
Z odtrhových zón s indexom ≥ 40 leží 21 % v žľaboch a úžľabinách – terénnych pascách, kde aj malá lavína môže mať vážne následky (strhnutie a pád cez skalné stupne, hlboké nahromadenie snehu).
Očakávaná veľkosť lavín: prevažne malé (EAWS 1) – zostali by v rámci odtrhových polí (desiatky metrov). Hlavné riziko je strhnutie a pád v strmom teréne a v žľaboch, nie zasypanie na dne doliny.
Výhľad na 3 dni podľa predpovede Open-Meteo: nad 1800 m spolu asi 1 cm nového snehu, denné teploty -6 až -4 °C. Súbor 91 ensemble scenárov (ECMWF ENS 51, ICON-EU-EPS 40) dáva nad 1800 m za 3 dni 0–5 cm nového snehu (medián 2 cm). Priemerná teplota v najteplejší deň: −8 až −5 °C. Istota predpovede: stredná.
Porovnanie meteorologických modelov (model Snow GIS prepočítaný z rovnakého stavu snehovej pokrývky s predpoveďou 5 modelov): nový sneh nad 1800 m za 3 dni – GFS 9 cm, ALADIN 1 cm, ICON 1 cm, ECMWF 0 cm, AROME 0 cm. Vážený priemer podľa overenia modelov 2 cm (rozpätie 0–9 cm), zhoda modelov: stredná.
| Model | Váha | 3. 11. | 4. 11. | 5. 11. | Spolu (cm) | Teplota (°C) | Doskové laviny ≥ 40 | Voľný sneh ≥ 40 | Mokré laviny ≥ 40 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ALADIN | 25 % | 1 | 0 | 0 | 1 | −6 až −4 | 2 % | 1 % | 0 % |
| ICON | 21 % | 1 | 0 | 0 | 1 | −5 až −3 | 2 % | 0 % | 0 % |
| ECMWF | 17 % | 0 | 0 | 0 | 0 | −7 až −5 | 2 % | 0 % | 0 % |
| GFS | 20 % | 9 | 0 | 0 | 9 | −6 až −5 | 2 % | 7 % | 0 % |
| AROME | 18 % | 0 | 0 | 0 | 0 | −6 až −4 | 2 % | 0 % | 0 % |
| Vážený priemer | – | 2 | 0 | 0 | 2 | −6 až −5 | 2 % | 0 % | 0 % |


Lokality s najvyšším potenciálom (voľný sneh)
| Lokalita | Sneh (cm) | Nový sneh 72 h (cm) | Voľný sneh ≥ 40 | Orientácie a výška | Ostatné problémy |
|---|---|---|---|---|---|
| Téryho chata | 14 | 23 | 36 % | južné, juhovýchodné a juhozápadné od ~1805 m | Doskové laviny 4 % · Mokré laviny 0 % |
| Priečne sedlo | 19 | 26 | 34 % | východné, juhozápadné a južné od ~1896 m | Doskové laviny 7 % · Mokré laviny 0 % |
| Ľadový štít | 20 | 25 | 34 % | juhozápadné a južné od ~1807 m | Doskové laviny 9 % · Mokré laviny 0 % |
| Lomnický štít | 14 | 23 | 34 % | južné, juhovýchodné a juhozápadné od ~1841 m | Doskové laviny 6 % · Mokré laviny 0 % |
| Pyšný štít | 15 | 24 | 33 % | južné, juhovýchodné a juhozápadné od ~1809 m | Doskové laviny 8 % · Mokré laviny 0 % |
| Malý Ľadový štít | 22 | 26 | 32 % | juhozápadné a južné od ~1787 m | Doskové laviny 8 % · Mokré laviny 0 % |
| Sedielko | 21 | 26 | 31 % | juhozápadné, južné a východné od ~1789 m | Doskové laviny 8 % · Mokré laviny 0 % |
| Baranie rohy | 16 | 21 | 30 % | juhozápadné, južné a východné od ~2039 m | Doskové laviny 11 % · Mokré laviny 0 % |


Západné Tatry
Včera (1. 11.) pripadlo nad 1700 m v mediáne 1 cm nového snehu, za posledné 3 dni (30. 10. – 1. 11.) 11 cm. Na dnes model ďalšie sneženie neočakáva. Priemerná denná teplota v týchto polohách vychádza dnes na -4 °C, prevláda severovýchodné prúdenie, maximálna hodinová rýchlosť vetra na exponovaných miestach okolo 6 m/s. Snehom je pokrytých 41 % modelovanej oblasti; výška snehu (medián) 1100–1500 m 3 cm, 1500–1900 m 10 cm, 1900–2300 m 14 cm.
Model v odtrhových zónach neukazuje významný potenciál žiadneho typu lavín (index ≥ 40 má menej ako 5 % plochy).
Výhľad na 3 dni podľa predpovede Open-Meteo: nad 1700 m spolu asi 1 cm nového snehu, denné teploty -5 až -4 °C. Súbor 91 ensemble scenárov (ECMWF ENS 51, ICON-EU-EPS 40) je jednotný: takmer všetky počítajú nad 1700 m za 3 dni s menej ako 3 cm nového snehu. Priemerná teplota v najteplejší deň: −5 až −3 °C. Istota predpovede: vysoká.

Nízke Tatry
Včera (1. 11.) pripadlo nad 1600 m v mediáne 0 cm nového snehu, za posledné 3 dni (30. 10. – 1. 11.) 2 cm. Na dnes model ďalšie sneženie neočakáva. Priemerná denná teplota v týchto polohách vychádza dnes na -2 °C, prevláda severovýchodné prúdenie, maximálna hodinová rýchlosť vetra na exponovaných miestach okolo 10 m/s. Snehom je pokrytých 4 % modelovanej oblasti; výška snehu (medián) 1000–1400 m 0 cm, 1400–1700 m 0 cm, 1700–2100 m 3 cm.
Model v odtrhových zónach neukazuje významný potenciál žiadneho typu lavín (index ≥ 40 má menej ako 5 % plochy).
Výhľad na 3 dni podľa predpovede Open-Meteo: nad 1600 m spolu asi 1 cm nového snehu, denné teploty -4 až -2 °C. Súbor 91 ensemble scenárov (ECMWF ENS 51, ICON-EU-EPS 40) je jednotný: takmer všetky počítajú nad 1600 m za 3 dni s menej ako 3 cm nového snehu. Priemerná teplota v najteplejší deň: −4 až −2 °C. Istota predpovede: vysoká.

Malá Fatra
Včera (1. 11.) pripadlo nad 1300 m v mediáne 0 cm nového snehu, za posledné 3 dni (30. 10. – 1. 11.) 3 cm. Na dnes model ďalšie sneženie neočakáva. Priemerná denná teplota v týchto polohách vychádza dnes na -1 °C, prevláda východné prúdenie, maximálna hodinová rýchlosť vetra na exponovaných miestach okolo 8 m/s. Snehom je pokrytých 1 % modelovanej oblasti; výška snehu (medián) 800–1100 m 0 cm, 1100–1400 m 0 cm, 1400–1750 m 2 cm.
Model v odtrhových zónach neukazuje významný potenciál žiadneho typu lavín (index ≥ 40 má menej ako 5 % plochy).
Výhľad na 3 dni podľa predpovede Open-Meteo: nad 1300 m spolu asi 0 cm nového snehu, denné teploty -4 až -2 °C. Súbor 91 ensemble scenárov (ECMWF ENS 51, ICON-EU-EPS 40) je jednotný: takmer všetky počítajú nad 1300 m za 3 dni s menej ako 3 cm nového snehu. Priemerná teplota v najteplejší deň: −1 až −0 °C. Istota predpovede: vysoká.

Veľká Fatra
Včera (1. 11.) pripadlo nad 1300 m v mediáne 0 cm nového snehu, za posledné 3 dni (30. 10. – 1. 11.) 1 cm. Na dnes model ďalšie sneženie neočakáva. Priemerná denná teplota v týchto polohách vychádza dnes na 0 °C, prevláda východné prúdenie, maximálna hodinová rýchlosť vetra na exponovaných miestach okolo 7 m/s. Snehom je pokrytých 0 % modelovanej oblasti; výška snehu (medián) 800–1100 m 0 cm, 1100–1400 m 0 cm, 1400–1650 m 0 cm.
Model v odtrhových zónach neukazuje významný potenciál žiadneho typu lavín (index ≥ 40 má menej ako 5 % plochy).
Výhľad na 3 dni podľa predpovede Open-Meteo: nad 1300 m spolu asi 0 cm nového snehu, denné teploty -2 až -0 °C. Súbor 91 ensemble scenárov (ECMWF ENS 51, ICON-EU-EPS 40) je jednotný: takmer všetky počítajú nad 1300 m za 3 dni s menej ako 3 cm nového snehu. Priemerná teplota v najteplejší deň: −3 až −1 °C. Istota predpovede: vysoká.

Metodika
Distribuovaný model snehovej pokrývky Snow GIS (25 m, hodinový krok) – akumulácia, topenie, transport snehu vetrom a gravitačné presuny. Indexy 0–100 sú odvodené z modelu a terénu (odtrhové zóny so sklonom 30–55° nad hornou hranicou lesa), nie sú kalibrované na pozorované laviny a nie sú stupnicou nebezpečenstva EAWS. Meteorologické dáta: Open-Meteo.com (CC BY 4.0), model ALADIN ČHMÚ 2 km (ďalej vo výhľade ECMWF IFS); porovnanie modelov: Snow GIS prepočítaný z dnešného stavu snehovej pokrývky aj s predpoveďou ICON (DWD), ECMWF IFS, GFS (NOAA) a AROME (GeoSphere Austria), vážený podľa overenia zrážok na staniciach IMGW; výškový model: DMR 5.0 ÚGKK SR (letecké laserové skenovanie 2018), poľská strana Tatier NMT GUGiK.