Zmena pohybu stredu tlakovej níže významne ovplyvnil povodňovú situáciu na Slovensku. Tlaková níž Anett a jej stred, mala pri svojom pohybe dosiahnuť Srbsko-Maďarské pohraničie a postupne sa mala vypĺňať a smerovať naspäť k Jadranskému moru. V noci však postúpila ešte asi 100 km viac na severovýchod, smerom do Maďarska. Tento pohyb výrazne zmenil pomery na Slovensko-Českej hranici.

Ešte včera ráno som písal o tom, ako bude vrch Šerák v centre zrážkovej činnosti počas všetkých zrážkových vĺn. Posledná vlna však nabrala spomínaný obrat. Ale ani to nezabránilo v extrémnej povodňovej udalosti v Jeseníkoch. Vyhlásený tu bol 3.+ extrémny povodňový stupeň (čo je na rozdiel od našej klasifikácie ešte zvýraznený 3. stupeň povodňovej aktivity). Celkovo bolo k 9:00 vyhlásený povodňový stupeň v ČR pre 260 lokalít! Z toho asi tretina dosiahla tretí stupeň a viaceré z nich extrémny.

Rekordný úhrn zrážok prevzala Lysá hora, ktorá je vzdialená asi 118 km vzdušnou čiarou od vrcholu Šerák. Tým pádom už nebudeme svedkami brutálneho úhrnu nad 500mm. Celý posun v zrážkovej činnosti priniesol teda silný nočný dážď aj na slovenskú stranu. Zvýšené povodňové stupne boli na riekach Kysuca, Bystrica (Zborov nad Bystricou) a Rajčanka. Okrem nich často spomínaný Dunaj a Morava, ktoré k nám presúvajú povodňovú situáciu z Rakúska a Čiech. Vysoké úhrny u nás ešte doplnil východ Slovenska, ktorý som aj včera spomenul, ako rizikový. Intenzívny večerný a nočný dážď spôsoboval problémy najmä v doprave.

Posun stredu tlakovej níže viac na severovýchod, pretiahnutý tvar v smere osi sever-juh.
Posun najintenzívnejšej zrážkovej činnosti na severozápad Slovenska.
Vzdialenosť Lysej hory a Šeráku
Najvyšší úhrn zrážok v ČR sa presunul na Lysú horu.
Mohlo by Vás zaujímať