Meteorologická prednáška v prírode

Počas letných dní je najväčším rizikom na horách zle vyhodnotená meteorologická situácia. Búrková činnosť, blesky, intenzívne dažde vedia na horách nie len znepríjemniť pohyb, ale dokážu nám zmeniť život v jednej sekunde.. Hovorí sa, že neexistuje zlé počasie, ale len zle pripravený človek. Pri analýzach predpovedných modelov to platí dvojnásobne. Ľudia často nevedia čo sledovať. Meteorológii a klimatológii sa venujem od vysokoškolských čias a rád by som ponúkol svoje poznatky pre širokú verejnosť. Okrem toho aktívne spolupracujem s niekoľkými horolezeckými expedíciami v Himalájach a Karakorame.

V našej akadémii sme pripravili pravidelné meteo piatky, kedy počas letných prázdnin (júl-august) každý piatok vyrážame do Zlomiskovej doliny, k Ľadovému plesu (z Popradského plesa) a počas túry zrealizujeme prednášku v prírode na meteorologickú tému. Stretnutie je o 9:00 na zastávke TEŽ Popradské pleso a v prípade priaznivých meteorologických podmienok spoločne absolvujeme výstup. Pri zhoršenom počasí sa program upraví, respektíve zruší.

Ľadové pleso, Zlomisková Valley, High Tatras, Slovakia | Flickr
Ľadové (Popradské) pleso

Tematicky je prednáška orientovaná predovšetkým na vznik búrok a špeciálne bleskov. Povieme si ako sa správať počas búrok, ako sa pripravíme doma a čo budeme sledovať v teréne. Ďalej si povieme základy pre dobrú predpoveď počasia, spomenieme si ďalšie riziká spojené s vetrom, UV žiarením, vplyve tepla… Cena za osobu je 50€. Prednášku absolvujeme, ak minimálne deň pred jej začiatkom budú prihlásení aspoň 3 účastníci. Viac informácií na miroziak@gmail.com, alebo 0949 208 209. V prípade prihlásenia viacerých účastníkov naraz možná skupinová zľava.

Kto by mal záujem, môže si rezervovať vlastný termín, aj vybrať lokalitu. Minimálny počet účastníkov je opäť 3. Vieme sa pohybovať vo všetkých tatranských dolinách. Špeciálne odporúčam severné doliny, či už Bielovodskú, Javorovú dolinu, ale aj poľské doliny. Tam by som zabezpečil aj ubytovanie v Tatranskej Javorine. Ak by bol záujem, meteo prednášku môžeme uskutočniť aj na chate, hoteli, prípadne inom zariadení.