Meteorologická prednáška v prírode

Počas letných dní je najväčším rizikom na horách zle vyhodnotená meteorologická situácia. Búrková činnosť, blesky, intenzívne dažde vedia na horách nie len znepríjemniť pohyb, ale dokážu nám zmeniť život v jednej sekunde.. Hovorí sa, že neexistuje zlé počasie, ale len zle pripravený človek. Pri analýzach predpovedných modelov to platí dvojnásobne. Ľudia často nevedia čo sledovať. Meteorológii a klimatológii sa venujem od vysokoškolských čias a rád by som ponúkol svoje poznatky pre širokú verejnosť. Okrem toho aktívne spolupracujem s niekoľkými horolezeckými expedíciami v Himalájach a Karakorame.

Jednou z lokalít pre prednášku je Zlomisková dolina, k Ľadovému plesu (z Popradského plesa) a počas túry zrealizujeme prednášku v prírode na meteorologickú tému.

Ľadové pleso, Zlomisková Valley, High Tatras, Slovakia | Flickr
Ľadové (Popradské) pleso

Tematicky je prednáška orientovaná predovšetkým na vznik búrok a špeciálne bleskov. Povieme si ako sa správať počas búrok, ako sa pripravíme doma a čo budeme sledovať v teréne. Ďalej si povieme základy pre dobrú predpoveď počasia, spomenieme si ďalšie riziká spojené s vetrom, UV žiarením, vplyve tepla… Cena za skupinu je 250€. Viac informácií na miroziak@gmail.com, alebo 0949 208 209. V prípade prihlásenia viacerých účastníkov naraz možná skupinová zľava.

Kto by mal záujem, môže si rezervovať vlastný termín, aj vybrať lokalitu. Vieme sa pohybovať vo všetkých tatranských dolinách. Špeciálne odporúčam severné doliny, či už Bielovodskú, Javorovú dolinu, ale aj poľské doliny. Tam by som zabezpečil aj ubytovanie v Tatranskej Javorine. Ak by bol záujem, meteo prednášku môžeme uskutočniť aj na chate, hoteli, prípadne inom zariadení.