Veľké množstvo najkrajších lokalít na Zemi budú hľadať milovníci hôr určite v Nepále. Tento štát veľký ako bývalé Československo ponúka krásy prírody, ale rovnako zaujímavý je životný štýl ľudí, ktorí tu žijú. Spolu s himalájistom Michalom Gabrižom sme pripravili zoznam najkrajších trekov, za ktoré môžete zahlasovať a vybrať tak lokality, ktoré by ste chceli v tejto oblasti navštíviť. Možnosť dostať sa na tieto miesta ešte tento rok je otázna, preto si môžete spríjemniť čas, ponoriť sa do snov a pridať svoj hlas miestam, ktoré sú tie najkrajšie z najkrajších. Vaše hlasovanie nás inšpiruje a pomôže nám priniesť ešte v tejto sezóne ponuku zaujímavých sprevádzaných trekov v tomto nádhernom kúte sveta. V rámci treku podporíte aj vedecký výskum inštaláciou klimatických staníc, ktoré máme už prisľúbené priamo od výrobcu. Rovnako sa dozviete viac z vývoja ľadovcových oblastí, ktoré si priblížime prednáškami počas niektorých večerov.

1. EVEREST BASE CAMP trek

Jeden z najkrajších ikonických trekov sveta. Zavedie nás do čarovného údolia národa šerpov – SOLO KHUMBU. Trek začína letom z Káthmandu na slávne letisko v dedine LUKLA, odkiaľ budeme stúpať zeleným údolím riečky Dudh Kosi do hlavného mestečka národa Šerpov – Namche Bazaar. Tu si vo výške 3500 mnm dáme aklimatizačnú zastávku na spoznávanie priľahlých šerpských dedín, spojenú s prvými výhľadmi na najvyššiu horu sveta – Mt. Everest. Trek ďalej pokračuje k jednému z najkrajších buddhistických kláštorov – Tengboche, kde sa môžeme zúčastniť slávnosti Puja. Ďalej budeme stúpať krásnym širokým údolím s mnohými slávnymi pohľadmi (Ama Dablam. Lhotse, atd.) až k dedinke Gorak Shep, z ktorej podnikneme krátky výstup na kopček Khala Pattar, odkiaľ sa pokocháme ikonickým pohľadom na najvyššiu horu sveta – Mt. Everest. Prirodzene navštívime tiež pomyselný cieľ našej cesty – základný tábor pod Everestom vo výške 5300 mnm. EBC trek nepatrí medzi náročné, zvládnu ho priemerne zdatní turisti. Aklimatizácia prebieha pomaly a kvalitne. Ubytovanie je v priebehu celého treku v turistických lodgiach základného nepálskeho štandardu. Ubytovanie v Káthmandú v hoteli európskeho štandardu. Celý trek (odlet/prílet) je v trvaní 21 dní.

2. Trek okolo MANASLU

Tento trek je jeden z najkrajších v Himalájach. Jeho výhodou je, že je podstatne menej frekventovaný ako známe supertreky k Everestu alebo okolo Annapurien. Trek začína v tropickom pralese údolia rieky Marshyangdi vo výške cca 500 m.n.m., v údolí nepálskeho etnika Gorkha. Trek pozvoľna stúpa etnicky aj geograficky pestrou krajinou až pod základný tábor pod horou Manaslu (8. najvyšší vrchol sveta). Krásny zelený prales cestou vystriedajú horské dedinky s etnikom Šerpov a Tibeťanov. Cestou spravíme odbočku do málo známeho údolia TSUM pod masívom Ganesh Himal, kde sa zastavil čas pred mnohými stáročiami. Za dedinkou Samdo prekročíme sedlo Larke s výškou tesne nad 5000m a zostúpime k dedinke Dharapani, ktorá je začiatkom treku okolo susedných Annapurien. Celý trek okolo posvätného Manaslu je krásnou návštevou buddhistickej histórie a miestneho folklóru. Ponúka spektakulárne výhľady a príjemnú pomalú aklimatizáciu naprieč všetkými horskými pásmami. Manaslu trek nepatrí medzi náročné, zvládnu ho priemerne zdatní turisti. Aklimatizácia prebieha pomaly a kvalitne. Ubytovanie je v priebehu celého treku v turistických lodgiach základného nepálskeho štandardu. Ubytovanie v Káthmandú v hoteli európskeho štandardu. Po skončení treku spoznáme historické buddhistické a hinduistické pamiatky v Káthmandskom údolí a vychutnáme zaslúžený odpočinok. Celý trek (odlet/prílet) je v trvaní 21 dní.

3. Trek OKOLO DHAULÁGIRI

Pomerne menej známy, ale prenádherný, náročnejší trek okolo osemtisícovej DHAULÁGHIRI pre tých skúsenejších, ktorí sa nezľaknú trekkingovej výzvy. Na tomto treku budeme spať v dedinských lodgiach i v stanoch. Sprevádzať nás budú miestni sprievodca i nosiči s kempingovou výbavou. Vystriedame niekoľko vegetačných pásiem, od subtropického pralesa po ľadovcový terén. Vyrazíme údolím rieky Mayandi, nastúpame cez romantické autentické dedinky pod západnú stenu Dhaulághiri. Navštívime základný tábor Dhaulághiri pod jej severnou stenou a najväčšou výzvou treku bude prechod sedla French pass vo výške okolo 5300 mnm s následným prekročeníkm Hidden Valley do najhlbšieho údolia sveta Kali Gandaki medzi Annapurnou a Dhaulághiri. Jeho prevýšenie oproti osemtisícovým vrcholom je 7 tisíc metrov! Návrat buď busom z Tatopani do Pokhary alebo letecky z mestečka Jomsom do Káthmandu. Trek okolo Dhaulághiri patrí medzi náročné, predpokladá predchádzajúce trekové skúsenosti z vyšších nadmorských výšok. Takisto skúsenosti zo spania v stane v divočine a vyššia psychická odolnosť. Ubytovanie je v priebehu treku v turistických lodgiach základného nepálskeho štandardu a v stanoch (cca 5 nocí). Ubytovanie v Káthmandú v hoteli európskeho štandardu. Po skončení treku spoznáme historické buddhistické a hinduistické pamiatky v Káthmandskom údolí a vychutnáme zaslúžený odpočinok. Celý trek (odlet/prílet) je v trvaní 21 dní.

4. DOLPO trek

Tento turistami veľmi málo navštevovaný raj v západnom Nepále sa vyznačuje veľkou krajinnou rozmanitosťou a kultúrnou bohatosťou. Región je známy tiež ako Ba Yul alebo Hidden Walley. Navštívime miesta s tibetskou buddhistickou kultúrou. Nie je nepodobný Tibetu, ale krajina je tu podstatne krajšia a bohatšia. Nachádza sa v odľahlom národnom parku Shey Phoksundo. Prejdeme dve sedlá s výškou nad 5000 m.n.m. a navštívime krásne jazero Phoksundo, okolo ktorého sa nachádza veľké množstvo buddhistických pamiatok. Je to východiskový bod mnohých karaván do Tibetu. V Dolpo sa tiež nakrúcal známy veľkofilm Himalaya – Karavana. Dolpo trek patrí medzi stredne náročné. Možnosti ubytovania sú oproti iným nepálskym regiónom skromnejšie. Ubytovanie je v priebehu treku v turistických lodgiach veľmi základného nepálskeho štandardu a v stanoch. Ubytovanie v Káthmandú v hoteli európskeho štandardu. Celý trek (odlet/prílet) je v trvaní 19 dní.

5. ANNAPURNA BASE CAMP trek

Populárny kratší himalájsky trek do základného tábora pod východnou stenou ANNAPURNY I. Je mimoriadne vhodný pre tých, ktorí majú obmedzený čas, ktorý môžu himalájskemu treku venovať, trvá iba 14 dní (odlet/prílet). Trek začína letom (alebo presunom busom) do krásneho mestečka Pokhara, ktoré sa nachádza pri rovnomennom jazere. Už samotná Pokhara ponúka prekrásne výhľady na masív Annapurny a posvatnej ikonickej krásky – Machapuchre (FishTail). Top výhľady však uvidíme pri východe slnka na kopčeku POON HILL, odkiaľ budeme okrem Annapurien obdivovať ďalšiu nepálsku osemtisícovú krásavicu DHAULÁGHIRI. Nie príliš náročný trek stúpa do sanktuária Annapurien k základnému táboru pod horou Machapuchre, odkiaľ je to už len pár hodín do cieľa treku, dedinky Annapurna base camp vo výške cca 4100 m.n.m. ABC trek nepatrí medzi náročné, zvládnu ho priemerne zdatní turisti. Aklimatizácia prebieha pomaly a kvalitne. Ubytovanie je v priebehu celého treku v turistických lodgiach základného nepálskeho štandardu. Ubytovanie v Káthmandú v hoteli európskeho štandardu.

6. Trek OKOLO ANNAPURIEN

Ďalší ikonický himalájsky trek, považovaný za jeden z naj. Svojim charakterom patrí medzi najpestrejšie treky v Nepále. Začína v subtropickom zelenom údolí rieky Marsgyandi, odkiaľ pokračuje pestrou krajinou s bohatými výhľadmi k dedinke Manang. Navštívime magické jazero Tilicho vo výške 4900 m.n.m. a prejdeme cez bájne vyše 5tisícové sedlo Thorong La. Po zostupe do Muktinatu navštívime kláštor v Kagbeni a zostúpimedo najhlbšieho údoli sveta Kali Gandaki, medzi Annapurnou a Dhaulághiri. Jeho prevýšenie oproti osemtisícovým vrcholom je 7 tisíc metrov. Z dedinky Tatopani (v preklade Teplá voda) sa na záver okúpeme v termálnych prameňoch a vyrazíme busom naspäť do Pokhary a ďalší deň do Káthmandu. Trek okolo Annapurien nepatrí medzi náročné, zvládnu ho priemerne zdatní turisti. Aklimatizácia prebieha pomaly a kvalitne. Ubytovanie je v priebehu celého treku v turistických lodgiach základného nepálskeho štandardu. Ubytovanie v Káthmandú v hoteli európskeho štandardu. Celý trek (odlet/prílet) je v trvaní 19 dní.

7. MERA PEAK expedícia

Trek spojený s výstupom na 6495 m vysoký Mera peak, patrí k tým ambicióznejším. Je vhodný pre tých, ktorí už majú skúsenosti s VHT v stredných horách (napr. Mt Blanc), ale je možné ho zvládnuť za našej asistencie aj bez predchádzajúcich skúseností. Podmienkou je však dobré znášanie nadmorskej výšky a nadštandardná kondícia. Trek začína na známom letisku Lukla, odkiaľ sa vydáme cez šerpské dedinky do údolia Hinku Khola a dedinky Khare (cca 4900 mnm), odkiaľ začneme výstup na samotný Mera peak. Prekročíme sedlo Mera La a podľa situácie prespíme v stanoch v Mera Base camp (5300 m.n.m.) alebo až vo výškovom tábore (cca 5800 m.n.m.), odkiaľ sa vydáme v noci v ústrety vrcholu Mera Central (6460 mnm), odkiaľ sú v prípade dobrého počasia fenomenálne výhľady na strechu sveta. Uvidíme niekoľko osemtisícoviek, z toho 3 zo 5tich najvyšších hôr planéty- samotný Mt. Everest, jeho najbližšieho suseda Lhotse, tyrkysovú bohyňu Cho Oyu a čierneho obra – Makalu. Samotný výstup na vrchol nie je technicky náročný, jedná sa technicky o chôdzu, nie o lezenie v pravom slova zmysle. Pri návrate prekročíme sedlo Zatrwa la a zídeme do dedinky Lukla, odkiaľ sa letecky vrátime do Káthmandú. Expedícia Mera peak patrí medzi náročnejšie akcie. Možnosti ubytovania sú oproti iným nepálskym regiónom skromnejšie. Ubytovanie je v priebehu treku v turistických lodgiach základného nepálskeho štandardu a finálna noc pred výstupom v stanoch. Ubytovanie v Káthmandú v hoteli európskeho štandardu. Celý trek (odlet/prílet) je v trvaní 21 dní.

[IT_EPOLL id=“7768″][/IT_EPOLL]

Ak máte záujem do budúcna o nami sprevádzaný trek, alebo máte tip na iný, zaujímavý trek, dajte nám vedieť na miroziak@gmail.com.

Mohlo by Vás zaujímať