Zatiaľ, čo tento rok je zatiaľ z hľadiska usmrtenia bleskmi v USA rekordne nízky – len 15 osôb. Ešte nám do konca roka chýba niekoľko mesiacov, takže druhý v poradí rok 2017 so 16timi úmrtiami sa veľmi ľahko preskočí. Na stránke weather.gov robili štatistickú analýzu 396 úmrtí po zásahu bleskom, z hľadiska aktivít, ktoré obete vykonávali a ďalších relevantných ukazovateľov.

Takmer dve tretiny úmrtí sa stalo ľuďom, ktorí sa venovali voľnočasovým aktivitám. Všeobecná mienka, že golfisti sú v USA zodpovední za najväčší počet úmrtí bleskom, sa ukázala ako mýtus. Počas 13-ročného obdobia tvorili rybári viac ako trojnásobok smrteľných nehôd ako golfisti, zatiaľ čo pri plážových aktivitách a kempingoch sa vyskytlo približne toľko úmrtí ako pri golfe. Od roku 2006 do roku 2018 došlo k celkovo 38 úmrtiam pri rybolove, 23 ľudí zomrelo na pláži, 19 ľudí zomrelo v kempoch a 17 mŕtvych na lodiach. Zo športových aktivít zaznamenal futbal najväčší počet úmrtí s počtom 12 v porovnaní s golfom s 10timi.

V okolí domu bolo na dvore (vrátane kosenia trávnika) 18 úmrtí. Pokiaľ ide o pracovné činnosti, farmárstvo sa umiestnilo na prvom mieste zoznamu s 19 úmrtiami. Čo je ale asi najzaujímavejšie, že až 80% všetkých úmrtí sú muži! Smutným faktom, ktorý nebol vyčíslený je, že veľký počet obetí si bolo vedomých ohrozenia a smerovali, alebo boli blízko bezpečného úkrytu.

Výber z niektorých zverejnených štatistických údajov
Mohlo by Vás zaujímať