Dnes skoro ráno sa strednou Európou prehnal orkán Barbara. Jeho priebeh budeme pociťovať počas celého dňa a veterno bude aj zajtra. Jeho najväčší prejav je vo vyšších nadmorských výškach a na Slovensku bola najvyššia rýchlosť zatiaľ nameraná na Lomnickom štíte 144,1 km/h. Tradične veterný Chopok aktuálne dosahuje rýchlosť vetra 129,7 km/h. Takže sa ešte najvyššia rýchlosť môže zmeniť. V strednej Európe vychádza najveternejšia poľská strana Snežky, kde skoro ráno vietor dosahoval rýchlosť 205,3 km/h. Pri teplote -7,8°C tam prevládali skutočne arktické podmienky. Pre zaujímavosť toto miesto drží pravdapodobne prvenstvo v absolútnej rýchlosti nárazového vetra na európskom kontinente. Dňa 9.3.1990 tu namerali meteorológovia poryvy vetra až 345,6 km/h! Čo už nie je ďaleko od svetového maxima z Barrow Island (Austrália) 408 km/h. Do tejto štatistiky Svetová meteorologická organizácia (WMO) nezapočítava vietor dosahovaný v strede tornád. Tie sú veľmi špecifické a merajú sa prenosnými zariadeniami.

Orkán Barbara prekonal rekord aj na Faerských ostrovoch, kde spôsobil veľké škody. Tu bola nameraná rýchlosť počas tohtoročných Vianoc až 283,3 km/h na stanici Norðadalsskarð (zdroj: Geoclimat.org). Konečné hodnoty v našom regióne ešte nemuseli dosiahnuť svoje maximum. Priebeh veterného počasia budeme naďalej sledovať.

 

Mohlo by Vás zaujímať
Čítať ďalej

Lavínová mapa Malej Fatry

Interaktívna mapa lavínového územia pre pohorie Malá Fatra. Rozdelená je podľa zón odtrhu, transportu a akumulácie lavín. Doplnkom…