Výnimočne silná aktivita lavínovej činnosti v Rakúsku bola takmer vo všetkých kútoch alpského masívu. Podľa portálu lawis.at, kde sa zaznamenávajú lavínové nehody, sa počas nedele objavilo až 14 lavín, pri ktorých bolo zasiahnutých až 26 osôb. Nehody začali o 9:15, kedy sa odtrhla lavína v masíve Dachsteinu, pri ktorej zahynulo 5 českých turistov. Tesne potom nasledovali 2 lavíny v oblasti Salzburgu (9:22 a 9:30) na vrcholoch Schaflucken a Gennerhorn, kde boli zasypaní lyžiari, našťastie len čiastočne.

Ďalší zasypaný pod vrcholom Tuxeck (Tirolsko) mal veľké šťastie, nakoľko bol úplne zasypaný. Podarilo sa ho lokalizovať pomocou lavínového vyhľadávača. Mokrá lavína sa odtrhla o 9:32 v stene so sklonom 80°. Spôsob odtrhu bol spontánny. O 10:00 lavína z vrcholu Kleinfeldspitze (Korutánsko) nezasiahla nikoho z účastníkov. Lavína, ktorá sa odtrhla o 10:30 na Gsuchmauer (Štajersko) čiastočne zasypala 2 lyžiarov. Tí boli vyhrabaní svojimi kamarátmi.

Lavína na Gsuchmauer

Nešťastný koniec mala lavína, ktorá sa odtrhla o 11:30 v oblasti Grossglockneru (Lammereis – Kleinglocknerkees), pri ktorej zahynul policajný dôstojník. Ten nebol úplne zasypaný, ale počas pádu utrepel zranenia, ktorým na mieste podľahol.

Lavína na Lammereis – Kleinglocknerkees

Podobne tragický koniec mala lavína blízko našich hraníc na vrchole Göller, kde bola obeť zasiahnutá lavínou s dĺžkou 400m. Sklon odtrhovej zóny bol 40°.

O 12:30 zasiahli dve lavíny blízko seba, na vrcholoch Goinger Törl a Kleines Törl (Tirolsko) dvoj, respektíve trojčlennú skupinu lyžiarov. Obidve skupiny ostali na povrchu, takže ich nebolo potrebné vyslobodzovať. Veľké šťastie mal skialpinista, ktorého zasiahla lavína o 12:35 na Sonntagskogel (Štajersko), nakoľko bola plošne rozsiahla z mokrého snehu.

Spontánna lavína zasiahla skupinu piatich skialpinistov vo výške takmer 3000m o 13:00 v Tirolsku na Tonigenkogel , neboli zasypaní. Dĺžku až 300m dosahovala lavína, ktorá strhla 2 lyžiarov na Sonnleitenkogel (Štajersko) vo výške 1800m nad morom. Poslednou zdokumentovanou bola lavína o 13:34 z vrcholu Säuleck, tá bola v tesnej blízkosti lavíny z vrcholu Kleinfeldspitze (Korutánsko). Tá čiastočne zasypala jednu osobu.

V Rakúsku panovalo v piatok a sobotu zamračené počasie. V nižších polohách bol dážď a na horách výdatné sneženie. Pri nehodách prevládal len 2. stupeň lavínového nebezpečenstva. Výnimka bola len na Dachsteine, kde bol vyhlásený 3. stupeň. V Tirolsku bol dokonca len 1. stupeň.

Slnečné žiarenie je v tejto fáze zimy už veľmi intenzívne a veľmi rýchlo destabilizuje snehovú pokrývku. Nový sneh zo soboty ešte nebol dostatočne dobre zviazaný, navyše bolo sneženie sprevádzané silným vetrom. Posledným klincom bol prvý slnečný deň, ktorý býva rizikový z viacerých hľadísk. Či je to zvýšený pohyb ľudí, ale aj nedostatočný čas na stabilizáciu snehovej pokrývky. Pri pohľade na snehové profily sa na viacerých lokalitách objavili šírené zlomy pri rozšírenom kompresnom teste. Preto je na mieste, aby si každý z nás tento profil overil priamo na svahu, na ktorom sa bude pohybovať, respektíve modelovom svahu.

Mohlo by Vás zaujímať