Tohtoročná zima u nás ešte poriadne nezačala a v rakúskom lyžiarskom stredisku Sölden (Ötztalské Alpy) si zbytočná tragédia vyžiadala životy dvoch holandských lyžiarov. Tí sa vybrali 9.11. mimo značenú zjazdovku do strmého terénu a po pár desiatkach metroch odtrhli doskovú lavínu.

Stručná analýza smrtelné lavinové nehody 9.11.2019
Miesto, kde lyžiari odtrhli lavínu a kde boli zasypaní.

Veľkosťou to bola stredná lavína (veľkosť 2), asi 100 metrov široká a 300 metrov dlhá. Odtrh bol väčšinou vysoký medzi 50 a 70 cm, so sklonom 35° až 40° v odtrhovej zóne a väčšinou 40° v transportnej zóne, ktorá sa nachádzala v nadmorskej výške asi 2850 m, bola orientovaná na sever a ležala na ľadovom podklade.

Pre vznik lavíny bola kľúčová slabá vrstva, ktorá sa od začiatku novembra formovala pod tvrdou, vetrom ubitou kôrou.

Jeden z profilov urobených v mieste odtrhu na druhý deň potvrdzuje prítomnosť slabej vrstvy v 40cm, kde sa nachádza vrstva hranatozrnného snehu. Je hrubá len niekoľko centimetrov, ale bola príčinou odtrhu vetrom ubitej dosky. Z profilu vieme vyčítať, že jej podklad tvorila tvrdá krusta, ktorá vytvárala sklznú plochu, a ktorou sa už zlom nešíril. Nad ňou sa sformovala tenká súdržná vrstva a na jej povrchu nezviazaný sneh tvorený vrstvou okrúhlozrnného snehu. Pri rozšírenom komresnom teste sa blok z odtrhu narušil pri 16. poklepe a sklone 35°C. Čo je určite nebezpečné, najmä v danom sklone.

Záznamy meteorologických staníc v blízkosti nešťastia
Nešťastníci boli zasypaní v terénnej pasci tesne nad zjazdovkou.

Asi zaujímavejší je priebeh zimy, respektíve ešte jesene, ktorý úzko súvisí s touto nehodou. Takéto prípady sú veľmi časté a sú popísané aj v publikácii – Lavína, 10 rozhodujúcich modelov pre identifikáciu lavínového nebezpečenstva (Mair, Nairz). V uvedenej literatúre je situácia popísaná ako model lavínového nebezpečenstva gm.1 – druhé sneženie.

O čo tu ide?

Po prvom snežení, často ešte v jesennom období, sa vytvára podklad pre nadložné vrstvy. Častokrát je následne dlhšie obdobie bez nárastu snehu, pokrývka zvykne premoknúť a následne zamrznúť. Druhé sneženie je rozhodujúce z toho dôvodu, že sa medzi prvou snehovou pokrývkou a druhým snežením môže vytvoriť výrazná slabá vrstva. Nehody sú typické najmä v lyžiarských strediskách, mimo zjazdovku, ktoré tvoria až 95% smrteľných nehôd. Najčastejšie sa táto situácia vyskytuje v polohách nad 2000m a vysokých alpských polohách nad 3000m, na tienistých svahoch, s vyšším sklonom.

Na Slovensku sa nešťastia, ktoré boli kvôli druhému sneženiu (ono to sneženie nemusí byť zákonite druhé, ak bolo napríklad druhé slabšie, kľúčové bude pre nás tretie, atď..) tiež stávajú, najmä vo Vysokých Tatrách. Pred pár rokmi, na Mikuláša (06.12.2017) sa stal osudný výlet pre chalana vo Veľkej Studenej doline. K nehode došlo pod Javorovým štítom, pod Streleckými poľami v oblasti známej ako Zbojnícky spád. Priemerný sklon odtrhového územia bol 35°. Dĺžka lavínovej dráhy bola 500m a nános dosahoval priemernú hĺbku 1m s maximálnou hĺbkou 2m. Pracovníci Strediska lavínovej prevencie urobili profil snehovej pokrývky v odtrhovom území danej lavíny. Lavína sa zosunula na podkladovej ľadovej vrstve, na ktorej bolo naviate veľké množstvo snehu (na niektorých miestach aj 150 cm). Priemerná výška odtrhu bola 50 cm. Táto nehoda veľmi pripomínala nešťastie spred pár dní.

Aktuálne v Tatrách máme v podstate prvý sneh, navyše je veterno. Preto treba byť opatrní, pokiaľ príde k ďalšej snehovej nádielke. Netreba hneď lyže obúvať, skôr je dobré urobiť analýzy snehovej pokrývky a počkať na previazanie snehu. Zbytočných úmrtí je aj tak viac ako dosť..

Mohlo by Vás zaujímať