V Arabskom mori sa sformovala tropická cyklóna, ktorej trajektória pohybu smeruje zo Srí Lanky. Spôsobila už značné materiálne škody a obete na životoch, na mori boli evakuované viaceré lode. Na Srí Lanke sa objavilo dokonca Tornádo. Označenie tejto cyklóny je Ockhi

Tropické cyklóny, tiež označované ako hurikány, tajfúny (Japonsko), niekde baguio (Čína), willy willy (Austrália). Hlavným zdrojom energie tropických cyklón (TC) je energia, ktorá sa uvoľní pri kondenzácii vodných pár vo vyšších častiach atmosféry. Toto latentné teplo poháňa celý proces. Zemská rotácia zodpovedná za ich vírový tvar. Množstvo tepla uvoľňujúceho sa pri TC je obrovské. Odhaduje sa, že počas tropického cyklónu sa uvoľní 50 až 200 exajoulov za deň. To je ekvivalentné 70-násobku dennej spotreby energie ľuďmi na celom svete!

Tropický cyklón čerpá energiu z más teplej vody – teplota vody sa po prechode TC danou oblasťou výrazne zníži. Za primárny dôvod sú považované silné vetry, ktoré rozbúria more. Tým sa chladnejšia voda dostane bližšie k hladine. Ako druhý dôvod sa uvádzajú zrážky, pretože sú výrazne chladnejšie ako povrchová morská voda a spolu tvoria veľkú masu vody. Ako tretí dôvod sa uvádza zatienenie povrchu mora, nad ktorým je TC, búrkovými mračnami. Slnečné žiarenie sa k morskej hladine nedostane a nemôže ju ohrievať. Celkové ochladenie mora pôsobí ako negatívna spätná väzba spôsobujúca zoslabenie tropického cyklónu.

Fungovanie stránky podporíte aj ubytovaním v našich chatkách vo Vysokých Tatrách 🙂

 

Mohlo by Vás zaujímať