Frontálne systémy od Atlantiku „zahnali“ najchladnejší arktický vzduch do Verchojanskej oblasti, za rieku Lena. Respektíve, v tomto uzavretom bazéne na ďalekom Sibíri už atlantické prúdenie nemá žiaden vplyv. Tiež je táto oblasť označovaná ako chladný pól severnej pologule. Boli tu namerané najnižšie teploty severnej hemisféry a v 19. storočí tu boli svetové rekordy. Bolo to z jednoduchého dôvodu, v Antarktíde v tom čase pravidelné merania neboli.

Prihláste sa na naše lavínové kurzy. Okrem užitočných informácií, dobrej zábavy a pobytu vo Vysokých Tatrách podporíte aj činnosť tejto stránky 🙂

Najbližší týždeň to vyzerá, že k žiadnemu výraznému ochladeniu nedôjde ani u nás. Podľa priebehu tohtoročnej zimy to zatiaľ vyzerá, že vychádzajú aj historické pranostiky, ktoré sa v meteorológii tiež označujú ako singularity počasia. Začali sme miernym vianočným oteplením, potom prišlo tradičné novoročné ochladenie, na mnohých miestach rekordné trojkráľové mrazy. Z pravidelných meteorologických javov následne prišlo fabiánske ochladenie. Čiže ak to pôjde takto ďalej, môžeme sa tešiť na začiatku februára na oteplenie s následným ochladením. Tomuto výkyvu tiež hovorili naši predkovia Hromničná zima, alebo Hromničný odmäk.

Mohlo by Vás zaujímať