Už naši predkovia sa obávali východného „frontu“. Rovnako to platí aj pri počasí a súčasnom arktickom vzduchu. Chladný vzduch zo Sibíri okrem toho, že tu bude prenikať niekoľko dní, tak aj po prerušení prílevu sa bude udržiavať v našich kotlinách a nížinách vďaka vysokej radiácie povrchu. Modely s týždennou predikciou predpokladajú zosilnenie prúdenia Jet Stream od Atlantiku. Na Slovensku by sa mala zvýšiť veterná činnosť niekedy v stredu večer a vyskytnúť by mali aj snehové zrážky. Kam sa teda presunie chladný sibírsky vzduch? To si môžete pozrieť na teplotnej mape Zeme. Súčasné prenikanie chladného vzduchu prerušia až silnejúce tlakové níže, ktoré sa vytvárajú nad Atlantickým oceánom. Tie dajú do pohybu stacionárne tlakové útvary, ktoré sa presunú viac na Kórejský polostrov, Japonsko a južnejších oblastí mongolských stepí. V jadre najchladnejších sibírskych oblastí je aktuálne teplota do -56°C a mala by sa už asi pozvolna znížovať. Avšak nie tak rýchlo ako u nás v Európe.

Aktuálne rozloženie teploty vo svete. Zo Sibírskej oblasti sa naťahuje jazyk chladného vzduchu.

 

Presun chladného vzduchu viac do východnej a južnej Ázie

 

Dýzové prúdenie Jet Stream vytlačí stacionárne tlakové výše viac na východ.

 

Vývoj počasia na najbližší týždeň pre Lomnický štít. Teploty sa zmiernia, ale stále bude do -5°C. V strede týždňa príde sneženie.

 

Mohlo by Vás zaujímať
Čítať ďalej

Lavínová mapa Malej Fatry

Interaktívna mapa lavínového územia pre pohorie Malá Fatra. Rozdelená je podľa zón odtrhu, transportu a akumulácie lavín. Doplnkom…