Zlá situácia z hľadiska lavínového nebezpečenstva sa prejavuje aj mimo územia Slovenska. Nestabilný sneh spôsobuje problémy vo viacerých horských lokalitách.

V štáte Colorado bola prvou obeťou lavíny 29 ročná lyžiarka. Len dva dni na to – 15.12., na pár desiatok metrov vzdialenom svahu, odtrhol lavínu 45 ročný snoubordista. Ako uvádza stručná správa, ktorú vypracoval Utah Avalanche Center, na tomto svahu už lavína usmrtila snoubordistu vo februári 2012. Tento svah je strmý, tvorený prevažne skalnými výbežkami a ohraničený skalným pásom v hornej časti. V oblasti panovalo oblačné počasie s miernym vetrom. Od 12. do 14. decembra zasiahla silná pacifická búrka Wasatch Mountains, pri ktorej nasnežilo okolo 45 cm snehu. Pracovníci lyžiarskeho strediska museli v oblasti mechanicky uvoľňovať lavíny, kvôli bezpečnosti lyžiarov. Počas búrok bolo vysoké lavínové nebezpečenstvo (4. stupeň) a v deň nehody kleslo na zvýšené (3. stupeň).

Snehové podmienky boli do veľkej miery ovplyvnené začiatkom sezóny (v októbri a novembri), kde sa sneh prekryštalizoval na zlé štrukturálne základy slabých vrstiev. Na dne profilu identifikovali vrstvy pohyblivého, hranatozrnného snehu. Prvé veľké búrky preťažili tento slabý základ a oblasť Wasatch Range zasiahol rozsiahly lavínový cyklus, s mnohými lavínami na slabom základe. Podľa správy sa tu nachádzala aj vrstva krúpok, pod skalným útesom v mieste odtrhu.

Zo získaných údajov možno označiť ako príčinu odtrhu kombináciu slabého základu na styku s podložím, náhly vysoký prírastok snehu a prítomnosť krúpok v danej lokalite.

Mohlo by Vás zaujímať