Na klasickej výstupovej trase na Dachstein, v rakúskych Alpách, sa dnes ráno o 9:15 odtrhla veľká lavína (dĺžka lavíny bola 400m a šírka 200m). Tá zasiahla na výstupe päťčlennú skupinu českých turistov, ktorí sa tu pohybovali na snežniciach. Na mieste boli záchranné zložky do 15 minút, nakoľko z vrtuľníka zahliadli mohutný lavínový odtrh. Bohužiaľ, turisti nemali potrebnú lavínovú výstroj a v nánose snehu ich lokalizovali až lavínové psy. Pátracia akcia následne pokračovala a pomocou lavínových sond prehľadávali záchranári celý nános, aby našli prípadné ďalšie obete. V danej lokalite bolo v posledných dňoch oteplenie, ktoré narušilo stabilitu snehu. Tá je na tomto svahu veľmi náchylná na vznik lavín z dôvodu topenia horského ľadovca. Svah je strmší s vyšším napätím na tlakových a ťahových zónach. Podobná lavína tu bola pozorovaná aj v roku 2013.

Ďalšou obeťou v rakúskych Alpách bol policajný dôstojník, ktorý sa nachádzal na kurze. Strhla ho lavína s hrúbkou odtrhu len 15cm, ktorá ho následne viezla asi 350m. Nikto ďalší z 20 člennej skupiny na kurze nebol zasiahnutý.

Prihláste sa na naše kurzy, kde sa naučíte bezpečne pohybovať v horskom prostredí.

Referencie: https://www.krone.at/2112930, https://kurier.at/chronik/oberoesterreich/lawinenabgang-mit-fuenf-toten-am-dachstein/400774928

Mohlo by Vás zaujímať