Výskumný model, nie lavínová predpoveď. Platí výhradne oficiálna lavínová predpoveď Strediska lavínovej prevencie HZS – laviny.sk.

Prehľad pohorí

PohorieNový sneh (cm)
dnes · včera · 3 dni
Výška snehu (cm)
medián v 3 pásmach
Teplota
vysoké polohy
Vietor
smer, max.
Lavínový potenciál
odtrhové zóny ≥ 40
Vysoké a Belianske Tatry0 · 0 · 0
nad 1800 m
1 · 3 · 6
od 1300 · 1700 · 2100 m
−4 °CSV
do 9 m/s
nízky
< 1 % plochy
Západné Tatry0 · 0 · 0
nad 1700 m
0 · 6 · 11
od 1100 · 1500 · 1900 m
−4 °CV
do 7 m/s
nízky
< 1 % plochy
Nízke Tatry0 · 0 · 0
nad 1600 m
0 · 0 · 0
od 1000 · 1400 · 1700 m
−3 °CV
do 7 m/s
nízky
< 1 % plochy
Malá Fatra0 · 0 · 0
nad 1300 m
0 · 0 · 0
od 800 · 1100 · 1400 m
−2 °CJV
do 4 m/s
nízky
< 1 % plochy
Veľká Fatra0 · 0 · 0
nad 1300 m
0 · 0 · 0
od 800 · 1100 · 1400 m
−2 °CJV
do 5 m/s
nízky
< 1 % plochy
Medián modelu; teplota a vietor vo vysokých polohách daného pohoria (hranica v stĺpci nového snehu), vietor = prevládajúci smer a 90. percentil max. hodinovej rýchlosti; pásma výšky snehu od uvedenej výšky.

Vysoké a Belianske Tatry

Včera (6. 11.) pripadlo nad 1800 m v mediáne 0 cm nového snehu, za posledné 3 dni (4. 11. – 6. 11.) 0 cm. Na dnes model ďalšie sneženie neočakáva. Priemerná denná teplota v týchto polohách vychádza dnes na -4 °C, prevláda severovýchodné prúdenie, maximálna hodinová rýchlosť vetra na exponovaných miestach okolo 9 m/s. Snehom je pokrytých 23 % modelovanej oblasti; výška snehu (medián) 1300–1700 m 1 cm, 1700–2100 m 3 cm, 2100–2700 m 6 cm.

Namerané dnes ráno na horských staniciach (HZS – údaje so súhlasom HZS, SHMÚ, IMGW): Vyšné Žabie pleso (2195 m) 17 cm · Zamrznuté pleso (2070 m) 28 cm · Ľadové pleso (2063 m) 18 cm · Solisko (1820 m) 0 cm · Skalnaté pleso (1751 m) 0 cm. Model uvádza medián celého výškového pásma vrátane vyfúkaných hrebeňov a strmých stien, preto býva nižší ako snehomer v závetrí.

Model v odtrhových zónach neukazuje významný potenciál žiadneho typu lavín (index ≥ 40 má menej ako 5 % plochy).

Výhľad na 3 dni podľa predpovede Open-Meteo: nad 1800 m spolu asi 5 cm nového snehu, denné teploty -5 až -4 °C. Súbor 91 ensemble scenárov (ECMWF ENS 51, ICON-EU-EPS 40) dáva nad 1800 m za 3 dni 0–14 cm nového snehu (medián 7 cm); 10 cm a viac v 30 % scenárov. Priemerná teplota v najteplejší deň: −5 až −2 °C. Istota predpovede: nízka.

Porovnanie meteorologických modelov (model Snow GIS prepočítaný z rovnakého stavu snehovej pokrývky s predpoveďou 5 modelov): nový sneh nad 1800 m za 3 dni – ICON 6 cm, ALADIN 5 cm, ECMWF 5 cm, AROME 5 cm, GFS 0 cm. Vážený priemer podľa overenia modelov 4 cm (rozpätie 0–6 cm), zhoda modelov: stredná.

Celkový potenciál: podiel odtrhových zón s indexom ≥ 40 (%)

m n.m.SSVVJVJJZZSZ
25002053222920
240011171992
23002772
22001651
21002232
2000222
190011
1800
Celkovo 0,7 % odtrhových zón ≥ 40, 0,2 % ≥ 60. Odtrhové zóny = sklon 30–55° nad hornou hranicou lesa (aproximácia výškou).

Návštevný poriadok TANAP – turistické chodníky, areály zimnej turistiky a miesta vyhradené pre horolezectvo:
Turistické chodníky, na ktoré sa nevzťahuje sezónna uzávera (k 7. 11.): model na nich dnes neukazuje odtrhové zóny s indexom ≥ 40 ani dosah lavín.
Areály a koridory zimnej turistiky (obdobie 15. 12. – 15. 4.; k dátumu reportu mimo tohto obdobia): Studené doliny a Dolina Zeleného plesa – kĺzavé 1 % odtrhových zón ≥ 40, dosah lavín 0,1 km².
Miesta vyhradené pre horolezectvo – lokalita Tisovky (obdobie 1. 11. – 28. 2.): bez odtrhových zón s indexom ≥ 40; horolezecký areál – centrálna časť (obdobie 1. 6. – 31. 10. a 15. 12. – 15. 4.; k dátumu reportu mimo tohto obdobia): bez odtrhových zón s indexom ≥ 40, dosah lavín 0,4 km²; vyhradené lokality (obdobie 1. 6. – 15. 4.): Gerlachovský štít – doskové 19 % odtrhových zón ≥ 40, dosah lavín na 26 % plochy (doskové).
Úsek = trasa prechádza odtrhovou zónou s indexom ≥ 40 alebo leží v modelovom dosahu lavín. Turistické chodníky, sezónne uzávery, areály a koridory zimnej turistiky a miesta vyhradené pre horolezectvo podľa mapy Návštevného poriadku Správy TANAP. Záväzné je znenie Návštevného poriadku Tatranského národného parku (Vestník vlády SR, 2023) a aktuálne oznámenia Správy TANAP; do areálov a koridorov zimnej turistiky sa vstupuje len z určených východiskových bodov, skialpinizmus a horolezectvo podliehajú podmienkam návštevného poriadku (registrácia, výstroj, preukaz horolezeckého zväzu). TPN: v zime pohyb po turistických chodníkoch, výnimky pri zvýšenom lavínovom nebezpečenstve podľa oznámení TPN (tpn.gov.pl). Geometria trás mimo TANAP: © prispievatelia OpenStreetMap. Výsledky modelu nenahrádzajú lavínovú predpoveď.

Vrstvy snehovej pokrývky – model SNOWPACK (virtuálne svahy so sklonom 38°)

severvýchodjuhzápad
2400 m26 cm
hranaté kryštály v hĺbke 23 cm
21 cm9 cm22 cm
hranaté kryštály v hĺbke 20 cm
2100 m22 cm21 cmbez snehu16 cm
1800 m12 cm11 cmbez snehu10 cm
1500 m11 cm8 cmbez snehu8 cm

Vybrané lokality

severvýchodjuhzápad
Lomnické sedlo
2186 m
27 cm18 cm9 cm18 cm
Malá Studená dolina – Téryho chata
2010 m
27 cm26 cm8 cm25 cm
Solisko – svahy nad Chatou pod Soliskom
1973 m
7 cm6 cmbez snehubez snehu
Veľká Studená dolina – horná časť
2195 m
26 cm24 cm12 cm24 cm
Výška snehu a najslabšia pretrvávajúca vrstva (hranaté kryštály, dutinová alebo povrchová inovať), ktorá je štruktúrne slabá a nestabilná pri zaťažení lyžiarom; farba = závažnosť. Model SNOWPACK (WSL SLF) s teplotou, vlhkosťou, žiarením a výškou snehu z horských staníc HZS (so súhlasom HZS), SHMÚ a IMGW, kde stanica chýba, s modelom Snow GIS – nejde o meraný profil.
Profily snehovej pokrývky podľa modelu SNOWPACK (WSL SLF): hore vývoj vrstiev od začiatku sezóny, dole profil v deň reportu o 13:00. Virtuálne svahy so sklonom 38°; nejde o meraný profil – stabilitný index Sk38 v tenkej pokrývke bez dosky neznamená súčasnú nestabilitu.
Profily snehovej pokrývky podľa modelu SNOWPACK (WSL SLF): hore vývoj vrstiev od začiatku sezóny, dole profil v deň reportu o 13:00. Virtuálne svahy so sklonom 38°; nejde o meraný profil – stabilitný index Sk38 v tenkej pokrývke bez dosky neznamená súčasnú nestabilitu.
ModelVáha8. 11.9. 11.10. 11.Spolu (cm)Teplota (°C)Doskové laviny ≥ 40Voľný sneh ≥ 40Mokré laviny ≥ 40
ALADIN28 %0055−5 až −40 %0 %0 %
ICON17 %0066−2 až −10 %0 %1 %
ECMWF19 %0055−5 až −20 %0 %0 %
GFS15 %0000−5 až −40 %0 %0 %
AROME21 %0055−5 až −10 %0 %0 %
Vážený priemer–0055−4 až −30 %0 %0 %
Porovnanie meteorologických modelov: nový sneh nad 1800 m (cm, medián modelu po dňoch), teplota vo vysokých polohách a najvyšší podiel odtrhových zón s indexom ≥ 40 v nasledujúcich 3 dňoch. Každý riadok je model Snow GIS prepočítaný z rovnakého stavu snehovej pokrývky s predpoveďou daného modelu; váhy podľa overenia zrážok voči staniciam IMGW Kasprowy Wierch a Hala Gąsienicowa (zimy 2024–26).

Podľa radaru SHMÚ: zrážky a nový sneh od 5. 11. 7:00 do 6. 11. 7:00

Pohorie1300–1700 m1700–2100 mnad 2100 m
Vysoké a Belianske Tatry0,1 mm · 0,1 cm (miestami 0,1 cm)0,1 mm · 0,1 cm (miestami 0,2 cm)0,1 mm · 0,1 cm (miestami 0,2 cm)
Západné Tatry0,0 mm · 0,0 cm (miestami 0,0 cm)0,0 mm · 0,0 cm (miestami 0,0 cm)0,0 mm · 0,0 cm (miestami 0,1 cm)
Nízke Tatry0,0 mm · 0,0 cm (miestami 0,0 cm)0,0 mm · 0,0 cm (miestami 0,0 cm)–
Malá Fatra0,0 mm · 0,0 cm (miestami 0,1 cm)––
Veľká Fatra0,0 mm · 0,0 cm (miestami 0,0 cm)––
Pozorovanie, nie predpoveď: radarový kompozit SHMÚ doladený podľa automatických zrážkomerov SHMÚ, skupenstvo a hustota nového snehu podľa teploty zo Snow GIS. Priemer výškového pásma, „miestami“ = 90. percentil. Zrážkomery v zime pri vetre zachytia menej snehu, preto ide skôr o spodný odhad; do výpočtu modelu zatiaľ nevstupuje.
Priblíženie: Ctrl + koliesko myši alebo +/− (na mobile dvoma prstami) · kliknutím na pohorie sa priblíži jeho centrálna časť
104070100Index lavínového potenciálu v odtrhových zónachDosah lavín z odtrhových zón s indexom ≥ 40 · tmavšia = vyššia rýchlosť (odhad)
Kliknutím na pohorie sa priblíži jeho centrálna časť, tlačidlo ⌂ vráti pohľad na všetky pohoria. Percentá na tlačidlách = podiel odtrhových zón s indexom ≥ 40 vo všetkých 5 pohoriach.
Model Snow GIS 7. 11. 2026 · 5 lavínových pohorí · 25 m · výskumný model, nie lavínová predpoveď – platí laviny.sk
Mapy lavínového potenciálu (doskové laviny, laviny z voľného snehu a mokré laviny) podľa modelu Snow GIS.
Mapy lavínového potenciálu (doskové laviny, laviny z voľného snehu a mokré laviny) podľa modelu Snow GIS.
Ružice: podiel odtrhových zón s indexom ≥ 40 podľa nadmorskej výšky a orientácie svahu.
Ružice: podiel odtrhových zón s indexom ≥ 40 podľa nadmorskej výšky a orientácie svahu.

Lokality s najvyšším potenciálom (kĺzavé laviny)

LokalitaSneh (cm)Nový sneh 72 h (cm)Kĺzavé laviny ≥ 40Orientácie a výškaOstatné problémy
Východná Vysoká502 %južné, juhovýchodné a juhozápadné od ~1993 mDoskové laviny 0 % · Voľný sneh 0 % · Mokré laviny 0 % · Pretrvávajúce slabé vrstvy 0 %
Prielom502 %južné, juhovýchodné a juhozápadné od ~2032 mDoskové laviny 0 % · Voľný sneh 0 % · Mokré laviny 0 % · Pretrvávajúce slabé vrstvy 0 %
Baranie rohy702 %juhovýchodné, východné a južné od ~2129 mDoskové laviny 2 % · Voľný sneh 0 % · Mokré laviny 0 % · Pretrvávajúce slabé vrstvy 0 %
Poľský hrebeň402 %južné, juhovýchodné a juhozápadné od ~1993 mDoskové laviny 0 % · Voľný sneh 0 % · Mokré laviny 0 % · Pretrvávajúce slabé vrstvy 0 %
Lavínový štít201 %juhovýchodné, južné a juhozápadné od ~1966 mDoskové laviny 1 % · Voľný sneh 0 % · Mokré laviny 0 % · Pretrvávajúce slabé vrstvy 0 %
Zadný Gerlach301 %juhovýchodné, južné a juhozápadné od ~1966 mDoskové laviny 1 % · Voľný sneh 0 % · Mokré laviny 0 % · Pretrvávajúce slabé vrstvy 0 %
Kežmarský štít501 %východné a juhovýchodné od ~2022 mDoskové laviny 2 % · Voľný sneh 0 % · Mokré laviny 0 % · Pretrvávajúce slabé vrstvy 0 %
Gerlachovský štít301 %juhovýchodné a južné od ~2103 mDoskové laviny 1 % · Voľný sneh 0 % · Mokré laviny 0 % · Pretrvávajúce slabé vrstvy 0 %
Okruh 1 km okolo lokality; percentá = podiel odtrhových zón s indexom ≥ 40.
Výška snehu a nový sneh za 72 hodín.
Výška snehu a nový sneh za 72 hodín.
Vývoj výšky snehu (medián podľa nadmorskej výšky) a podiel odtrhových zón s indexom ≥ 40; posledných 30 dní a predpoveď.
Vývoj výšky snehu (medián podľa nadmorskej výšky) a podiel odtrhových zón s indexom ≥ 40; posledných 30 dní a predpoveď.

Západné Tatry

Včera (6. 11.) pripadlo nad 1700 m v mediáne 0 cm nového snehu, za posledné 3 dni (4. 11. – 6. 11.) 0 cm. Snehom je pokrytých 23 % modelovanej oblasti; výška snehu (medián) 1100–1500 m 0 cm, 1500–1900 m 6 cm, 1900–2300 m 11 cm. Namerané dnes ráno na horských staniciach (HZS – údaje so súhlasom HZS, SHMÚ, IMGW): Pod Hrubou kopou (1804 m) 2 cm · Predný Salatín (1778 m) 0 cm · Pod Klinom (1555 m) 3 cm. Model v odtrhových zónach neukazuje významný potenciál žiadneho typu lavín (index ≥ 40 má menej ako 5 % plochy).

Návštevný poriadok TANAP – turistické chodníky, areály zimnej turistiky a miesta vyhradené pre horolezectvo:
Turistické chodníky, na ktoré sa nevzťahuje sezónna uzávera (k 7. 11.): model na nich dnes neukazuje odtrhové zóny s indexom ≥ 40 ani dosah lavín.
Areály a koridory zimnej turistiky (obdobie 15. 12. – 15. 4.; k dátumu reportu mimo tohto obdobia): bez odtrhových zón s indexom ≥ 40 a bez dosahu lavín.
Miesta vyhradené pre horolezectvo – vyhradené lokality (obdobie 1. 6. – 15. 4.): v stenách ani nástupoch model neukazuje odtrhové zóny s indexom ≥ 40 ani dosah lavín.
Úsek = trasa prechádza odtrhovou zónou s indexom ≥ 40 alebo leží v modelovom dosahu lavín. Turistické chodníky, sezónne uzávery, areály a koridory zimnej turistiky a miesta vyhradené pre horolezectvo podľa mapy Návštevného poriadku Správy TANAP. Záväzné je znenie Návštevného poriadku Tatranského národného parku (Vestník vlády SR, 2023) a aktuálne oznámenia Správy TANAP; do areálov a koridorov zimnej turistiky sa vstupuje len z určených východiskových bodov, skialpinizmus a horolezectvo podliehajú podmienkam návštevného poriadku (registrácia, výstroj, preukaz horolezeckého zväzu). TPN: v zime pohyb po turistických chodníkoch, výnimky pri zvýšenom lavínovom nebezpečenstve podľa oznámení TPN (tpn.gov.pl). Geometria trás mimo TANAP: © prispievatelia OpenStreetMap. Výsledky modelu nenahrádzajú lavínovú predpoveď.

Vrstvy snehovej pokrývky – model SNOWPACK (virtuálne svahy so sklonom 38°)

severvýchodjuhzápad
2000 m17 cm17 cm8 cm16 cm
1700 m16 cm16 cm7 cm11 cm
1400 m15 cm15 cmbez snehu9 cm
Vysvetlivky ako pri Vysokých Tatrách.
Západné Tatry: výška snehu a hlavný lavínový problém podľa modelu Snow GIS.
Západné Tatry: výška snehu a hlavný lavínový problém podľa modelu Snow GIS.

Nízke Tatry

Včera (6. 11.) pripadlo nad 1600 m v mediáne 0 cm nového snehu, za posledné 3 dni (4. 11. – 6. 11.) 0 cm. Snehom je pokrytých 2 % modelovanej oblasti; výška snehu (medián) 1000–1400 m 0 cm, 1400–1700 m 0 cm, 1700–2100 m 0 cm. Namerané dnes ráno na horských staniciach (HZS – údaje so súhlasom HZS, SHMÚ, IMGW): Derešský kotol (1625 m) 2 cm · Čertovica (1372 m) 0 cm. Model v odtrhových zónach neukazuje významný potenciál žiadneho typu lavín (index ≥ 40 má menej ako 5 % plochy).

Turistické chodníky:
Turistické chodníky bez sezónnej uzávery a skialpinistické trasy (OpenStreetMap): model na nich dnes neukazuje odtrhové zóny s indexom ≥ 40 ani dosah lavín.
Úsek = trasa prechádza odtrhovou zónou s indexom ≥ 40 alebo leží v modelovom dosahu lavín. Geometria trás mimo TANAP: © prispievatelia OpenStreetMap. Výsledky modelu nenahrádzajú lavínovú predpoveď.

Vrstvy snehovej pokrývky – model SNOWPACK (virtuálne svahy so sklonom 38°)

severvýchodjuhzápad
1900 m17 cm17 cm6 cm15 cm
1600 m6 cm6 cmbez snehubez snehu
1300 mbez snehubez snehubez snehubez snehu

Vybrané lokality

severvýchodjuhzápad
Chopok
2006 m
23 cm
zaobľujúce sa hranaté kryštály v hĺbke 22 cm
21 cm12 cm20 cm
hranaté kryštály v hĺbke 19 cm
Vysvetlivky ako pri Vysokých Tatrách.
Nízke Tatry: výška snehu a hlavný lavínový problém podľa modelu Snow GIS.
Nízke Tatry: výška snehu a hlavný lavínový problém podľa modelu Snow GIS.

Malá Fatra

Včera (6. 11.) pripadlo nad 1300 m v mediáne 0 cm nového snehu, za posledné 3 dni (4. 11. – 6. 11.) 0 cm. Snehom je pokrytých 0 % modelovanej oblasti; výška snehu (medián) 800–1100 m 0 cm, 1100–1400 m 0 cm, 1400–1750 m 0 cm. Namerané dnes ráno na horských staniciach (HZS – údaje so súhlasom HZS, SHMÚ, IMGW): Snilovské sedlo (1492 m) 6 cm · Žobrák (1215 m) 0 cm. Model v odtrhových zónach neukazuje významný potenciál žiadneho typu lavín (index ≥ 40 má menej ako 5 % plochy).

Turistické chodníky:
Turistické chodníky bez sezónnej uzávery a skialpinistické trasy (OpenStreetMap): model na nich dnes neukazuje odtrhové zóny s indexom ≥ 40 ani dosah lavín.
Úsek = trasa prechádza odtrhovou zónou s indexom ≥ 40 alebo leží v modelovom dosahu lavín. Geometria trás mimo TANAP: © prispievatelia OpenStreetMap. Výsledky modelu nenahrádzajú lavínovú predpoveď.

Vrstvy snehovej pokrývky – model SNOWPACK (virtuálne svahy so sklonom 38°)

severvýchodjuhzápad
1450 m154 cm152 cm119 cm145 cm
1200 m16 cm15 cmbez snehu14 cm
Vysvetlivky ako pri Vysokých Tatrách.
Malá Fatra: výška snehu a hlavný lavínový problém podľa modelu Snow GIS.
Malá Fatra: výška snehu a hlavný lavínový problém podľa modelu Snow GIS.

Veľká Fatra

Včera (6. 11.) pripadlo nad 1300 m v mediáne 0 cm nového snehu, za posledné 3 dni (4. 11. – 6. 11.) 0 cm. Snehom je pokrytých 0 % modelovanej oblasti; výška snehu (medián) 800–1100 m 0 cm, 1100–1400 m 0 cm, 1400–1650 m 0 cm. Namerané dnes ráno na horských staniciach (HZS – údaje so súhlasom HZS, SHMÚ, IMGW): Krížna (1574 m) 0 cm · Koniarky (1380 m) 0 cm · Smrekovica (1340 m) 5 cm · Ostredok (1295 m) 0 cm · Choč – poľana (1247 m) 4 cm. Model v odtrhových zónach neukazuje významný potenciál žiadneho typu lavín (index ≥ 40 má menej ako 5 % plochy).

Turistické chodníky:
Turistické chodníky bez sezónnej uzávery a skialpinistické trasy (OpenStreetMap): model na nich dnes neukazuje odtrhové zóny s indexom ≥ 40 ani dosah lavín.
Úsek = trasa prechádza odtrhovou zónou s indexom ≥ 40 alebo leží v modelovom dosahu lavín. Geometria trás mimo TANAP: © prispievatelia OpenStreetMap. Výsledky modelu nenahrádzajú lavínovú predpoveď.

Vrstvy snehovej pokrývky – model SNOWPACK (virtuálne svahy so sklonom 38°)

severvýchodjuhzápad
1350 m12 cm10 cmbez snehu9 cm
1100 m41 cm40 cm19 cm33 cm
Vysvetlivky ako pri Vysokých Tatrách.
Veľká Fatra: výška snehu a hlavný lavínový problém podľa modelu Snow GIS.
Veľká Fatra: výška snehu a hlavný lavínový problém podľa modelu Snow GIS.

Metodika a zdroje

Ako model počíta, čo znamenajú jednotlivé typy lavín a obmedzenia modelu: Snow GIS – metodika a zdroje údajov. Výskumný model, nie stupeň lavínového nebezpečenstva – platí laviny.sk. Zdroje: Open-Meteo.com (CC BY 4.0), SHMÚ (CC BY 4.0), Horská záchranná služba – Meteoportál HZS (údaje použité so súhlasom HZS), IMGW-PIB, model SNOWPACK (WSL SLF), DMR 5.0 ÚGKK SR, NMT GUGiK.

Upozornenia e-mailom Pošleme vám e-mail, keď model ukáže zhoršenie situácie.

Mohlo by Vás zaujímať