Vysokohorský a ferratový kurz

Kurz je určený pre všetkých milovníkov pohybu vo vysokohorskom prostredí. Doplnený je základným kurzom pohybu na ferratách, čiže zaistených ciest. V horskom prostredí je nevyhnutné vyhodnocovanie rôznych aspektov, vďaka ktorým sa dokážeme pohybovať bezpečne a príroda nám za odmenu poskytne množstvo zážitkov. Tento kurz by nás mal pripraviť na úskalia turistiky, ktoré prináša obdobie bez snehovej pokrývky. (V zimnom období je dobré absolvovať lavínový kurz. Ten nás pripraví na pohyb v zasneženom teréne.) Na kurze si povieme základné meteorologické javy, ktoré nás môžu ovplyvňovať. Naučíme sa rozoznávať základné druhy oblačnosti a vyhodnotenie meteorologických faktorov. Rozoberieme si, ako si správne prečítať predpoveď počasia. Povieme si, ktorá predpoveď je pre nás tá najlepšia a rozšírene sa budeme venovať búrkovej činnosti, ktorá je v letnom období asi najväčším strašiakom.

Súčasťou kurzu je kurz prvej pomoci, ktorý je určený pre horolezcov, skalolezcov, skialpinistov a turistov, ktorí sa pohybujú v horskom a lezeckom teréne. Pohyb v tomto teréne je subjektívne aj objektívne nebezpečný, s vysokým rizikom vzniku úrazu a iného postihnutia zdravia. Preto je nevyhnutné vedieť správne poskytnúť prvú pomoc vášmu spolulezcovi, kamarátovi. 

Na kurze sa naučíme, ako postupovať pri ošetrovaní úrazov, zlomenín, krvácaní, ako improvizovane postihnutého znehybniť a privolať pomoc, ale aj napr. navigovať vrtuľník leteckej záchrannej služby. Náplňou kurzu je tiež základná neodkladná resuscitácia za rôznych okolností a v rôznych podmienkach. Pri zastavení krvného obehu a dýchania, alebo pri masívnom krvácaní ste častokrát jediná nádej pre vášho kamaráta, alebo náhodného turistu, ktorý bez pomoci nevydrží do príchodu horskej alebo leteckej záchrany.

Program kurzu:

1. deň – Prednáška o počasí na horách

19:00 – 20:00     spoločná večera v neďalekom Bistre

20:00 – 22:00     meteorologická prednáška na tému búrkovej činnosti a počasia na horách

2. deň – Celodenná túra (podľa predpovede počasia)

6:30 – 7:30 individuálne raňajky

7:30 – 17:00  celodenná túra spojená s výkladom meteorologických prvkov, správnej chôdze, zbalenia si vecí, opis geomorfologických foriem reliéfu, orientácie v teréne… Súčasťou túry môže byť aj výklad o ľadovcovej činnosti vo Vysokých Tatrách.

Túra bude prebiehať v poľských Tatrách. Urobíme si nádherný prechod cez najväčšie plesá Tatier (top 3: Morskie oko, Wielki Staw Polski, Czarny Staw pod Rysami)

18:00 – večera – spoločná v Bistro Tatranská Javorina

20:00 – Druhá časť meteorologickej prednášky

3. deň – ferratová časť kurzu, prvá pomoc

6:30 – 7:30   budíček, individuálne raňajky, kávička

7:30 – 8:00   presun do Tatranskej Kotliny na cvičnú ferratovú stenu

8:00 – 12:30  ferratový kurz spojený s precvičovaním nevyhnutných lanových techník, improvizovaných spôsobov záchrany

12:30 – 15:00 obed, presun do Tatranskej Javoriny

15:00 – 18:00 kurz prvej pomoci

18:00 – večera – spoločná v Bistro Tatranská Javorina

4. deň – ferrata na ostro

7:30 – 9:00   budíček, individuálne raňajky, kávička, pobalenie všetkých vecí

9:00 – 10:00 presun do Slovenského Raja na ferratu Kyseľ

10:00 – 16:00 absolvovanie ferraty Kyseľ

16:00 ukončenie kurzu

Termíny:

1.9.-4.9.2020 – Tatranská Javorina

Cena kurzu: 150€

Po vyplnení objednávky a zaplatení zálohy 50€, Vám pošleme e-mail s detailami kurzu a budeme Vás informovať o ďalších krokoch. Záloha bude vratná, najneskôr 3 týždne pred začiatkom kurzu (v prípade sprísnenia opatrení v súvislosti s vírusom COVID-19 bude záloha vrátená v plnej výške). Ubytovanie si hradí každý účastník samostatne. Rezerváciu ubytovania na chate zabezpečujeme my. Ubytovanie počas kurzu bude na Chate Javorina. Cena za noc je 15€/noc na posteli s posteľným prádlom. Ak nemáte ferratový set (prilba, sedací uväz, blokant), požičiame Vám za akciovú cenu (10€/set na celý kurz) z našej požičovne. Viac informácií na miroziak@gmail.com, alebo 0949 208 209. Ak máte záujem o kratšiu verziu kurzu, ponúkame aj Základný ferratový kurz.

Prihláška na kurz: