Ferratový zájazd do Dolomitov spojený s kurzom

Zažite s nami via ferraty priamo v srdci a mieste svojho zrodu, v oblasti Cortina d’Ampezzo – Tofana, Tre Cime, Monte Cristallo. Pridajte sa na kombinovaný zájazd s ferratovým kurzom. V porovnaní s bežnými ferratovými zájazdmi Vám ponúkame zájazd v malej skupinke, do 6 osôb a k tomu program, ktorý je súčasťou ferratového kurzu. Individuálny prístup dvoch medzinárodných horských sprievodcov, ktorí sú pripravení naučiť Vás všetko, čo potrebujete pri pohybe po via ferratách. Traja klienti na jedného sprievodcu znamená, že Vás dokážeme dodatočne istiť poistným lanom a tým zvýšiť Vašu bezpečnosť. Ak ste už skúsenejší ferratista, vieme takto posunúť Vaše limity na vyššiu obtiažnosť. Ak ste začiatočník, naučíme Vás prvé kroky v najkrajšej kulise Dolomitov. Pri rozdielnej úrovni kurzantov si vieme rozdeliť program. V pláne máme viacero výstupov, ktoré si dohodneme podľa Vašich možností. Pohybovať by sme sa mali na ferratách od obtiažnosti A po C/D.

Program, cena, podmienky:

Cena: 750€

V cene kurzu je zahrnutá doprava z Bratislavy (prípadne po ceste z Tatranskej Lomnice), doprava počas kurzu, parkovné, 5x ubytovanie v dvojlôžkových izbách v Hoteli Fiames, 5x raňajky, služby 2 medzinárodných horských sprievodcov, program ferratového kurzu, zapožičanie ferratového výstroja (prilba, sedák, ferratový blokant).

V cene nie sú zahrnuté vlastné náklady spojené so stravou počas dňa, poistením, prípadne lanovkami.

Termín kurzu: 11.-16.9.2021 (Odchod 10.9. z BA vo večerných hodinách, po 22:00. Príchod 16.9., prípadne ranných hodinách 17.9.) Program a túry sú plánované na 6 dní – od 11.-16.9.)

Kurz sa uskutoční pri minimálnom počte 4 účastníkov.

Prihláška:

Niektoré z vybraných ferratových prechodov, ktoré absolvujeme:

Picollo Lagazuoi, 2778m, Čas 4h,výstup 765m,zostup 765m, vzdialenosť 6km, obtiažnosť KS1/2-A/B.

Po príchode a ubytovaní v kempe je naplánovaná kratšia poldenná túra. Pred túrou si skontrolujeme feratové sety, je potrebná prilba a čelová lampa. Z kempu sa vyvezieme do sedla Falzarego 2105 m a cez Kaiserjägersteig vystúpame na vrchol Piccolo Lagazuoi 2778m. Desať minút od vrcholu sa nachádza Rifugio Lagazuoi https://www.rifugiolagazuoi.com/index_en.php .Návrat je vedený cez špirálovitý tunel k Cengia Martini, ktorý vznikol pre vojenské účely v roku 1917 . Vrátime sa do sedla Falzarego a odtiaľ

Tunely z prvej svetovej vojny

Cinque Tori, Nuvolau 2575m, Averau2647m, čas 7h, výstup 570m, zostup 570m, vzdialenosť 6km, obtiažnosť KS1/2-A/B

Od parkoviska sa sedačkovou lanovkou vyvezieme k chate Scoiattoli 2230m.Odtiaľ okruhom okolo Cinque Tori s návštevou múzea 1.sv. vojny vystúpame k via ferrate Ra Gusela , ktorou sa dostaneme na vrchol Nuvolau 2575m a chate Rifugio Nuvolau http://www.nuvolau.com/ . Po prestávke zostúpime k chate Rifugio Averau 2413m https://rifugioaverau.wixsite.com/. Podľa času sa rozhodneme pre výstup na Averau 2647m, alebo návrat k lanovke a parkovisku.

Punta Anna 2731m, čas 6h, výstup 813m, zostup 813m, vzdialenosť 4,5km, obtiažnosť KS5-C/D

Výstupom od Rifugio Dibona 2050m k Rifugio Pomedes 2280m a odtiaľ k nástupu via ferrata Giuseppe Olivieri.Odvážne vedená trasa sleduje vzdušný hrebeň po celej svojej dĺžke a je možné vidieť včerajšie miesta z vtáčej perspektívy.Po dosiahnutí vrcholu Punta Anna 2731m sa vrátime cestičkou Sentiero Olivieri k chate Dibona. Jedná sa o najobtiažnejšiu feratu z ponuky a preto je zvolená dostatočná časová rezerva. V prípade potreby bude zabezpečené dodatočné zaistenie lanovou technikou.

Vodopády na Rio di Fanes 1742m, čas 4h, výstup 501m, zostup 501m, vzdialenosť 9,2km, obtiažnosť KS2-A

Na dnešný deň je naplánovaný prechod romantickym korytom rieky Rio di Fanes s mohutným vodopádom , ktorý sa prechádza medzi skalnou stenou a prúdom padajúcej vody.Postup je zaistený via ferratou Giovanni Barbara a predstavuje malé príjemné dobrodružstvo. Dovoz a odvoz z kempu na miesto štartu a cieľa je zabezpečený autami.

Paternkofel, čas 8h,výstup 620m, zostup 620m, vzdialenosť 10,9km, obtiažnosť KS2/3, B/C Platenou cestou sa vyvezieme k ch.Rifugio Auronzo 2320m.Odtiaľ chodníkom popod Tre Cime k ch.Rifugio Lavaredo 2344m  a do sedla Paternsattel(forcella di Lavaredo 2454m).Odtial zaisteným úsekom cez Passportenscharte a Gamsscharte 2650m na vrchol Paternkofel 2744m. Z vrcholu návrat do Gamsscharte a štôlou/tunelom zostup ch.Rifugio Locatelli 2405m.Odtiaľ návrat chodníkom zo severnej strany Tre Cime k parkovisku pri ch.Auronzo.

Via ferrata Marino Bianchi, Monte Cristallo, čas: 3 hodiny, obtiažnosť C. Ferraty na vrchol Monte Cristallo nás prevedú na miesta, kde boli počas 1. svetovej vojny bojové pole a ferraty sa využívali na zásobovanie transport vojakov. Medzi zaistenými cestami patrí táto ferrata ku klasikám.

Trochu histórie z oblasti, ktorú navštívime

Boje na alpských končiaroch sa nezačali hneď po vypuknutí vojny. Štvrtého mája 1915 Taliansko oficiálne vypovedalo zmluvu o Trojspolku a postavilo sa proti dovtedajším spojencom. Dvadsiateho tretieho mája vyhlásilo vojnu Rakúsko-Uhorsku. V prvých týždňoch po vypuknutí vojny bojovali proti sebe skôr jednotlivci, zväčša horolezci, mnohokrát aj niekdajší priatelia. Neskôr sa pridali špeciálne horské jednotky na talianskej strane Alpini a Rakúsko-Uhorskej Kaiserjäger.

Talianski vojaci Alpini

Vojna v Dolomitoch nadobudla časom obludné rozmery. Ťažko schodné horské oblasti spôsobovali, že straty bojujúcich strán boli vysoké. Neraz vyššie, než mali frontové oddiely inde. Vojaci na oboch stranách vymýšľali nové a nové triky, ako poraziť toho druhého. Vŕtali do hôr štôlne, ktoré plnili trhavinami a odstreľovali tak celé časti skalných masívov aj s nepriateľskými postaveniami, v ľadovci alebo pod nánosmi snehu budovali dlhé tunely, ktorými sa snažili dostať nebadane k súperovi a prekvapiť ho.

Nezaobišlo sa to bez strát na životoch. Nemožno sa preto veľmi čudovať faktu, že len tretina takmer z dvestotisíc mŕtvych vojakov vo veľhorách padla priamo v boji. Zvyšné dve tretiny sa stali obeťami nepriaznivých prírodných podmienok – mrazu, lavín, bleskov, pádov zo strmých ciest – či jednoducho vyčerpania, hladu a chorôb, pretože sa k nim nemohli dostať zásobovacie oddiely .Na zásobovanie sa stavali a v hojnej miere využívali železné cesty Via ferrata.

Pamätné miesta prvej sv. vojne budú prezentované pri túrach na Lagazuoi, Cinque Torri (múzem) a výstupe na Paternkofel (oblasť Tre Cime).